Hovorilo sa o ňom na zasadnutí Slovensko-ukrajinskej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu začiatkom decembra v Soločine v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny.
V protokole, ktorý prijala komisia, sa v šiestom bode vyjadruje uznanie realizátorom projektu - múzeu v Medzilaborciach a Užhorodskej detskej škole umenia. "Projekt bol prínosom k cezhraničnej spolupráci v oblasti muzeoedukológie a podnietil nové praktické prístupy k umeleckej tvorbe," píše sa v dokumente.
Warhol Fest na zasadnutí komisie prezentoval jeho autor a líder a zároveň kurátor múzea Martin Cubjak. Projekt sa realizoval od októbra v minulom roku do tohtoročného augusta. Z eurofondov naňho plynulo 45 tisíc Eur. "Reagoval na multimediálny umelecký odkaz osobnosti Andyho Warhola. Cieľom bolo vytvoriť nový model umeleckej výchovy, ktorý by priniesol na oboch pohraničných regiónoch pomohol vštepovať umenie do poľa širšej verejnosti práve v tejto silne pragmatickej dobe," vysvetľuje Cubjak.
V praxi projekt pozostával z tvorivých dielni, experimentálnych amatérskych filmov, rockových koncertov, výstav, sympózia o problematike výchovy a vzdelávania v múzeách a galériách, výtvarných workshopov či videoprojekcií o aktivitách múzea. Počas jednej z tvorivých dielni napríklad deti pomocou odtlačkov svojich pomaľovaných tvárí uprostred Warholových obrazov vytvárali netradičné portréty. Inokedy žiaci najprv pomaľovali svoju tvár farbami vybranej hviezdy z Warholovho obrazu a potom ju odtláčali do skice svojej podobizne na papieri. Ďalší v Mikovej, rodisku Warholových rodičov tvorili z nájdeného odpadu umelecké diela v štýle pop-artu.
Warhol Fest bude mať svoje pokračovanie na Ukrajine. Vo februári bude Užhorodský deň Andyho Warhola. Predstavené na ňom budú takmer všetky výstupy z projektu.
.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín