Vyšnom Hrušove v okrese Humenné každý deň vyháňa na pašu 115 kráv Ján Džudža. „Počas Vianoc som ešte nepracoval a to pasiem už 25 rokov. Je to zvláštne počasie," hovorí.
Predĺžiť pastvu sa rozhodli majitelia družstva vo Vyšnom Hrušove, lebo dobytok bol v stajniach nepokojný. „Kravy cítia trávu, na pole sa nebudú pýtať, až keď napadne sneh," hovorí Džuža. Na poli býva každý deň od marca, vždy po osem hodín.
Kravám podľa pastiera chutí aj decembrová tráva, aj keď už nie ja taká výživná. Pastve pomohlo aj to, že polia nie sú veľmi mokré, včera blato navyše trocha primrzlo. Chovateľom takýto ráz počasia šetrí náklady na krmivo a pobyt na čerstvom vzduchu prospieva aj zvieratám. Inak sa bežne končí pastva najneskôr v novembri.
To, že musel na pole aj cez Vianoce, 55-ročnému pastierovi neprekáža. „Len manželka ma veľmi nechcela pustiť, ale aj ona vie, že potrebujeme peniaze," hovorí. Cez zimu, keď už nepasie, je Ďžudža nezamestnaný.
Na žiadnu nepríjemnú udalosť za 25 rokov, čo pásol dobytok na viacerých miestach v Zemplíne od Trebišova po Humenné, si nespomína. „Môjmu stádu sa vyhýbali zveri aj zlodeji," hovorí.
S nostalgiou spomína len na bývalý režim. Vtedy zarobil mesačne šesťtisíc korún. „To boli v tom čase peniaze. Dnes dostanem viac, ale kúpim si za to veľmi málo. Ale výplatu mám načas, predseda sa stará. Vie, že pastiera s takými skúsenosťami by nenašiel," vraví.
Na poli mu samému nie je smutno. Na svojej práci miluje najmä pokoj. Preto nemá veľmi rád, keď sa niekto pristaví a dlho sa s ním rozpráva. „Popočúvam zvončeky, dozerám si dobytok a rozmýšľam. Niekedy si zahrám na harmonike. Nikdy sa nenudím," hovorí.
Okrem kráv mu robia spoločnosť tri pastierske psy. „Gojo, Regruša a Kekyn. Bez nich by som nepásol. Keď zháňajú, je to veľká pomoc," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín