prípadov okrádania Rómov o sociálne dávky, ktorý skončil na súde. Proces sa však nedarí právoplatne skončiť, svedkovia totiž zrejme z obavy o svoju bezpečnosť nechodia na pojednávania.
Podľa prokuratúry úžera fungovala v Iňačovciach vo veľkom v rokoch 2000 až 2002. Obžalovala za to bratov Jaroslava (37) a Ladislava F. (38) a ich otca Jaroslava (56). "Využili finančnú tieseň, neskúsenosť a rozumovú slabosť Rómov. Pôžičky sa pohybovali od šesť do 50-tisíc korún. Vždy však žiadali vrátiť niekoľkonásobne vyššiu sumu, napríklad namiesto 54-tisíc 350-tisíc, namiesto 30-tisíc žiadali 231-tisíc...," povedal hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.
Okresný súd v Michalovciach uznal vinnými všetkých troch ešte v novembri 2002. Bratia dostali 26 mesiacov nepodmienečne, otec 23 mesiacov podmienečne a stotisíckorunový peňažný trest. Odvolali sa však obžalovaní aj prokurátor a krajský súd vrátil prípad okresnému. Ten začal vec pojednávať, ale vo februári 2005 sa zmenil predseda senátu a celé dokazovanie muselo začať odznova.
Nový proces viazne najmä preto, že súdu sa nedarilo znova vypočuť obete úžery. "Obžaloba sa opiera predovšetkým o svedectvá poškodených," povedal Filičko. Prokuratúra pritom navrhla vypočuť viac ako tridsať svedkov.
Podľa predsedníčky michalovského súdu Márie Hirjakovej svedkovia, ktorí nechodia na pojednávanie, sa neospravedlňujú. Polícii sa ich nedarí predviesť, lebo ich nemôže nikde zastihnúť. Niektorí sú v zahraničí.
Dvaja Rómovia z Iňačoviec denníku KORZÁR povedali, že ľudia z osady majú strach chodiť na súd. "Brali nám najmenej päť rokov všetky peniaze zo sociálky, nenechali ani korunu na jedlo. Keď mali prvý súd, boli v base, teraz sú vonku. Kto má ísť vypovedať, tomu sa vyhrážali. Viem, že niektorí radšej odvolali to, čo hovorili policajtom," povedal jeden z nich.
Podľa prokuratúry Jaroslav F. zastrašoval Rómov už na začiatku vyšetrovania prípadu. "Je stíhaný aj pre vydieranie, pretože sa poškodeným vyhrážal, aby zmenili výpoveď v prospech jeho brata," povedal Filičko. Ladislav F. je okrem úžery obžalovaný aj za prechovávanie zbraní. Polícia totiž uňho našla samopal, pištoľ, revolver a náboje.
Počas konania pred súdom má sudca možnosť navrhnúť ochranu svedkov. Hirjaková napísala, že súd nevie o žiadnych skutočnostiach, ktoré by nasvedčovali, že obžalovaní ovplyvňujú svedkov. "Súd nezvažuje ich ochranu, lebo nikto z vypočúvaných o to nepožiadal, ani na pojednávaní nevyjadril obavy o svoj život," uviedla.
Inštitút chráneného svedka v priebehu vyšetrovania nevyužila ani polícia. Riaditeľ michalovských vyšetrovateľov Ľubomír Lupjan povedal, že to nebolo možné, lebo zaradiť svedka do programu ochrany dovoľuje zákon len pri objasňovaní najzávažnejších organizovaných foriem trestnej činnosti a úžera medzi ne nepatrí. "Svedkovia však môžu žiadať o utajenie identity a pred výsluchom sú o tom poučení. V prípadoch úžery túto možnosť nevyužili," tvrdí.
Starosta Iňačoviec Gabriel Ivanko povedal, že samospráva nemala informácie o rozsiahlej úžere medzi Rómami. Aj preto chce zriadiť pri obecnom zastupiteľstve rómsku komisiu. "Jej predsedom bude Róm a bez jej vyjadrenia nebude obec robiť voči Rómom žiadne kroky. Potom sa skôr dozvieme aj o takých veciach," hovorí.
Hirjaková tvrdí, že napriek problémom s účasťou Rómov na pojednávaniach dokazovanie pred súdom takmer skončilo. "Po vypočutí dvoch svedkov bude možné vyniesť rozsudok," odpovedala.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín