000-korunovou bankovkou platil v pondelok neznámy páchateľ v predajni potravín v Trebišove, v utorok ďalšiu podozrivú tisícku predložili krupiérke v herni v Trebišove 17-ročný Vladimír a 19-ročný Matúš. Vo štvrtok v pobočke banky v Trebišove pracovníčka zistila ďalšiu podozrivú tisíckorunáčku - ako poškodenú ju chcela vymeniť 53-ročná Trebišovčanka. Všetky bankovky polícia zaistila a zaslala na expertízu do NBS, polícia začala trestné stíhanie vo veci pre zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.
Košická krajská policajná hovorkyňa Demjanovičová potvrdila, že prípadov výskytu falzifikátov v okresoch Trebišov a Michalovce bolo aj vlani dosť, spolu 32. "V kraji bola najčastejšie falšovanou cudzou menou 100-eurová a slovenskou tisíckorunová bankovka. Zaevidovali sme výrazný pokles u falzifikátov 100-dolároviek."
Podľa jej vyjadrenia v pôsobnosti OR PZ Trebišov vlani riešili 6 nových prípadov falšovania, "in" boli falzifikáty 100- a 200-korunových bankoviek, v jednom prípade šlo o 200 Euro. Policajti 5 z nich objasnili. Michalovskí policajti zaistili až 26 falzifikátov - 20-librovky, ktorých bolo až deväť, 200- a 50-eurovky a 100-dolárovky, zo slovenských 1 000-korunáčku, 500-korunáčky a 200-korunáčku. "Polícia dva prípady objasnila. V prvom bol páchateľom 18-ročný študent Dávid J. zo Sečoviec, ktorý vyrobil falzifikáty rôznej meny a hodnoty a dával ich do obehu. V druhom šlo o trojicu študentov, ktorý vyrábali falošné 500-korunáčky," dopĺňa Demjanovičová.
Hovorkyňa hovorí, že pri falšovaní slovenskej meny ide väčšinou o mladistvých páchateľov, najmä študentov, ktorí na výrobu používajú počítač a farebnú tlačiareň. "Následne sa ich osobne alebo cez nastrčenú osobu pokúšajú uviesť do obehu platbami v rôznych obchodných prevádzkach. Ich falzifikáty sú charakteristické zlou kvalitou a nízkym stupňom nebezpečnosti. Pri lepšej pozornosti prijímateľa bankovky je vysoko pravdepodobné odhalenie."
Falzifikáty cudzej meny sa k nám dostávajú cez ľudí, pracujúcich v zahraničí, ktorí si chcú peniaze uložiť na účet alebo zameniť, ale aj cez turistov, ktorí ich dostali v zahraničí. Obe skupiny väčšinou o tom nevedia. "Tieto falzifikáty sa vyznačujú vyššou kvalitou, rozpoznať ich od pravých dokážu len pracovníci peňažných ústavov. Pravdepodobnosť odhalenia páchateľa je oveľa nižšia."
Pomerne novým javom je úmyselný dovoz falošných eurobankoviek zo zahraničia. Do obehu sa dostávajú v obchodných centrách, kde je možné platiť eurobankovkami. "Polícia takto odhalila dvoch mužov z Litvy, ktorí platili 100-eurovou bankovkou v košickej Hypernove a predtým aj v prešovskom Tescu. V ich aute sa našli ďalšie falzifikáty tejto bankovky," dodáva hovorkyňa.
(lyv)
Ako odhaliť falzifikát
Polícia upozorňuje, že pri akomkoľvek podozrení, že máme falzifikát, si treba všímať niekoľko detailov: kvalitu papiera, vodoznak, sútlačovú značku, fóliu, hologram, opticky premenlivú farbu a iridescentný pruh. "Pri pohľade na bankovku z lícnej strany proti svetlu sa na pravej bankovke v ľavej časti nachádza vodoznak. Taktiež sa tu nachádza ochranný pásik opatrený mikrotextom. Proti svetlu je taktiež v pravom hornom rohu u slovenskej meny vidieť sútlačovú značku v tvare " S". Tlač na pravom bankovom papieri je pri hmate drapľavá a na falzifikátoch zväčša hladká," odporúča Jana Demjanovičová.
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín