Integra priamo v domácnostiach Zemplína už vyše troch rokov. Pacienti, ktorí sú postihnutí napríklad schizofréniou nemusia s každým problémom navštevovať svojho psychiatrického lekára. Doma im pomôže a poradí pravidelná návšteva sociálnych pracovníkov. V Michalovskom a Sobranskom okrese je takýchto pacientov vyše sto. Vďaka zdravotno-sociálnej starostlivosti v domácom prostredí sa mnohí z klientov opäť zaradzujú do spoločenského a pracovného života.
Združenie vypracovalo na pomoc duševne chorým ľuďom viacero projektov. Za posledné roky pre nich na území Michaloviec vytvorili rehabilitačné stredisko - Dom duševného zdravia, kde zabezpečujú liečbu prácou v umelecko-keramickej a krajčírskej dielni, čajovni a kuchynke. Klientom pomáha aj projekt chráneného zamestnania, vďaka ktorému denne pracujú štyri hodiny ako kuchári, čašníci alebo absolvujú prácu s počítačom.
Terénno-sociálna pracovníčka Henrieta Smoľáková hovorí, že sa klienti počas ich návštev v domácnostiach otvoria "a viac spoznáme ich problémy. Psychiater má na jedného pacienta čas maximálne dvadsať minút, pretože má cez deň aj ďalších klientov. My sa mu môžeme venovať až dve hodiny. Záleží podľa potrieb klienta. S niektorými spolupracujeme už tri roky a niekde nás už berú ako členov rodiny". V Michalovskom a Sobranskom okrese navštevujú pravidelne dohromady 85 duševne chorých ľudí. Po roku ich zdravotný stav prehodnocujú spolu s lekárom, pracovníkmi rehabilitačného strediska a zástupcom chráneného bývania. Keď sa pacient stáva samostatným je z programu vyradený.
Terénni pracovníci navštevujú prevažne pacientov, ktorí trpia rôznymi štádiami schizofrénie. Ide prevažne o Zemplínčanov od 18 do 60 rokov. "Snažíme sa pomôcť hlavne ľuďom v produktívnom veku tak, aby sa opäť integrovali do spoločnosti," dodala Smoľáková. Združenie sa zameriava na špecifické skupiny ľudí, ktorí sú problémoví v kontakte s lekárom a svojím okolím, sú u nich známe alebo predpokladané riziká liečby a ich liečba je dlhodobá a finančne náročná. Trojica terénnych pracovníkov tzv. duševné komando kontroluje u klientov počas návštev v obciach a mestách Michalovského a Sobranského okresu užívanie liekov, prevádza im odber krvi, vypracuváva plán komplexnej ošetrovateľskej starostlivosti a aplikuje im injekčné lieky. Vlani získala Integra na projekt Terénna sociálna práca pre ľudí s duševným ochorením dotáciu z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vo výške 680-tisíc korún.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín