Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Pondelok, 25. máj, 2020 | Meniny má UrbanKrížovkyKrížovky

Slovenský Schengen je pod drobnohľadom celej Európy

Vzhľadom na značný časový posun pri plnení podmienok, ktoré musí SR splniť, aby Slováci mohli od januára 2008 voľne prekračovať hranice v rámci

štátov EÚ, rezort vnútra deklaruje, že zrýchlil tempo príprav. Má ambíciu splniť všetky podmienky na naše pripojenie sa na Schengenský informačný systém All for one (alternatíva SIS I, navrhnutá Portulgalskom) do konca roka. Šéf rezortu Róbert Kaliňák a splnomocnenec pre Schengen Jozef Buček o tom hovorili počas inšpekčnej cesty na východnej hranici.

Ktorú podmienku považuje súčasné vedenie rezortu za splnenú?

- Jediným zdravým základom budúcej Schengenskej hranice sú ľudia z Úradu hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP) - tí, ktorí aj v tejto chvíli chránia hranicu. Do tejto chvíle im ministerstvo pripravilo len veľmi málo pomôcok na uľahčenie ich práce a na to, aby ju mohli robiť čo najefektívnejšie a najmä, aby spĺňala schengenské štandardy.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako chce rezort riešiť nahromadené problémy a dosiahnuť splnenie podmienok na náš vstup do SIS I?

- Pripravili sme Schengenský akčný plán, ktorý reflektuje na nedostatky a odporúčania zo šiestich hodnotiacich správ Európskej komisie. Identifikuje úlohy, ktoré musíme splniť. Verím, že komisie, ktoré na Slovensko prídu v júni, septembri a januári 2008 budú mať dojem, že tu ešte neboli a poslednú hodnotiacu správu asi robili o „inej" krajine.

Aké sú v tomto pláne priority?

- Zabezpečenie východnej hranice, aby cez ňu neprechádzali nebezpeční ľudia, ďalej zabezpečenie letísk, plne funkčné informačné a databázové systémy pri ochrane hraníc. Začali sme so zmenou organizačného postavenia ÚHCP, opatrenia sú už v legislatívnom procese. Intenzívne sa pracuje na vzdelávaní policajtov, najmä na jazykovej príprave, ktorá nám bola vytýkaná.

Skryť Vypnúť reklamu

Absolvovali ste „exkurziu" po hranici. Čo vám dala?

- Bola veľmi krátka, ale náročnosťou a problémami „vydá" za 1000 kilometrov napr. na severe Európy. Na 80 percentách miest nie je dostupná automobilovou technikou, niekde dokonca ani pešo kvôli zrázom. Výškové rozdiely sú 800 - 900 metrov. Výhoda je, že tu ju nedokážu prejsť ani prevádzači. Prevýšenie medzi dvoma znakmi je obrovské, policajt ich v rámci demarkácie terénu musí za deň prejsť niekoľko... Na ostatných úsekoch pracujeme na už spomenutom systéme fyzickej a technickej ochrany. Naším cieľom je, aby sme ho v júni 2007 mohli odprezentovať pilotne, postupne ho do jesene dobudovať a spustiť ho s tým, že od 1. januára 2008 bude plne funkčný. Môj kolega zo Slovinska, ktorý je nepísaným lídrom krajín vstupujúcich do Schengenu, považuje náš úsek hranice za najťažší spomedzi 10 krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako chceme dokázať pripravenosť ostatným štátom únie?

- S Ericssonom, ktorý vyhral tender na dodávku systému, sme už urobili obhliadku terénu na projekt technického a fyzického zabezpečenia, máme akčný plán, ktorý je preložený do angličtiny. V spolupráci so Slovinskom sme vytvorili expertnú skupinu, stretneme sa už v túto stredu na slovinskej ambasáde v Bruseli, kde začneme rokovať. Každé tri týždne budeme dávať v anglickom jazyku na všetky ambasády EÚ správy, ako sa veci pohýnajú dopredu. Koncom januára sa uskutoční prelet s 25 ambasádormi európskych krajín nad hranicou, aby videli skutkový stav. Následne budeme pravidelne na podobnú obhliadku pozývať ministrov vnútra jednotlivých krajín, aby videli pokrok...

Už ste sa viackrát vyjadrili, že v minulosti sa pri prípravách nepostupovalo dosť razantne... Čo sa zanedbalo?

- Stačí detail, že colnicu vo Vyšnom Nemeckom v katastrálnej mape nenájdete, v podstate ide o čiernu stavbu. Tento priechod navyše nespĺňa tzv. kódex schengenských hraníc - musí mať osobitne pruhy pre autobusy, peších, Schengen pasažierov, vízových turistov atď. Dodnes sa priamo na hranici vydáva 10 - 15 percent víz, hoci kódex dovoľuje maximálne jedno! Podobne je to na ostatných priechodoch...

Eurokomisári nám vytýkali aj veci, ktoré sa neurobili, hoci by nestáli zásadné peniaze. Myslím tým organizačnú štruktúru a riadenie hraníc, pritom stačilo dohodnúť rokovanie hraničnej polície s colnými orgánmi o spoločnom pôsobení. Rovnako nám vyčítali napojenie hraničnej polície na kraj, stačilo rozhodnutie ministra, že bude napojená na centrálnu sekciu ekonomiky ministerstva, takže nebude závislá od priorít, o ktorých rozhodne krajský riaditeľ... Ďalej chýba rekonštrukcia lesných ciest, aby po nich mohla jazdiť naša technika. Toto predošlé vlády nedoriešili a nestojí to takmer nič...

Aké úlohy sú rozpracované teraz?

- Prebiehajú rekonštrukcie šiestich oddelení hraničnej kontroly pozdĺž hranice za asi 14 miliónov eur, stavebne je takmer hotový Odbor hraničnej polície v Sobranciach za asi 4 milióny eur, chýba vnútorné vybavenie. Do konca januára bude pripravený na realizáciu projekt technickej a fyzickej kontroly od Ericssona, začať chceme vo februári. Už len tento miliardový tender bol náročný, robil sa štyri roky. Vždy tam boli námietky, súdne spory a pod., až teraz konečne ani jedna... Rekonštrukcia čaká hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom atď. Okrem financií z eurofondov si rezort vytvoril vlastnú 300-miliónovú rezervu, z ktorej v prípade potreby bude čerpať.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 2. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí
 3. Rastislav Velič: Vďaka našej novej zmenke sme opäť priekopníkmi
 4. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 5. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 6. Ako efektívne ušetriť na platbách za energie?
 7. Podvodníci na internete útočia počas koronakrízy agresívnejšie
 8. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo
 9. Výnos od 5,5 % do 15 % p.a
 10. Nový portál Volvujem.sk je ako virtuálny showroom
 1. Ako posilniť imunitu?
 2. V regióne Štefánika majú najrýchlejší internet. Je aj v Brezovej
 3. Turiec vedie. Bude mať najmodernejší internet cez optiku
 4. Na juhu Slovenska bude najmodernejší internet. Kde všade?
 5. Kde je najrýchlejší internet? V okolí Šale
 6. Najmodernejší internet cez optiku je už aj na Hornom Zemplíne
 7. Na hraniciach s Ukrajinou je najrýchlejší internet. Kde presne?
 8. St. Crux Pharma - Dezinfekcia šetrná k pokožke
 9. Budeme nosiť rúško aj o polroka?
 10. Zabezpečujeme certifikované MBA programy
 1. Ako správne dezinfikovať byt, bytový dom, auto či firmu 13 642
 2. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 11 947
 3. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 11 489
 4. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 10 997
 5. Farmári chcú unikátnym spôsobom meniť myslenie ľudí 10 948
 6. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME 10 679
 7. 5 tipov, ako si vlastnoručne zlepšiť bývanie. Zvládne ich každý 10 466
 8. 3 pravidlá pre ochranu trávnika v čase letných horúčav 10 370
 9. Ako vytriediť Mekáč doma? 10 268
 10. Magazín zdravia s rúškom na ochranu tváre len za 2,99 € 10 203
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Dobré ráno

Dobré ráno: Med od mestských včiel nie je menej kvalitný

Včely ohrozujú najmä pesticídy a otepľovanie.

Podcast Dobré Ráno.
Predseda vlády SR Igor Matovič.
Martin Réway.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop