postaviť súkromná spoločnosť v blízkostí slovensko-ukrajinských hraníc pri obciach Záhor, Nižné Nemecké, Bežovce, Jenkovce, Tašuľa a Kristy. Ich výstavbu už odobrili miestne obecné zastupiteľstvá. Okrem Jenkoviec, kde sa v sobotu k umiestneniu turbín neďaleko obce vyjadrili na verejnom zhromaždení aj samotní obyvatelia. Dedinčania na stretnutí so zástupcom firmy chceli vedieť aké riziká prináša život v blízkostí turbín, ktorých výška dosahuje viac ako sto metrov. Ľudia sa najviac obávali či sa nezvýši hladina hluku a či výstavba turbín a komunikácii, ktoré k nim povedú nespôsobia rozdrobenosť parciel vlastníkov okolitej pôdy.
Starostovia šiestich obcí výstavbu turbín vítajú. Podľa návrhu zmluvy za každý umiestnený a postavený veterný stožiar získa obec jednorazovo 100-tisíc korún. Po skolaudovaní a uvedení do prevádzky 25-tisíc za každý megawat inštalovaného výkonu elektrickej energie. V prípade Jenkoviec to pri umiestnení šiestich turbín predstavuje okolo 650-tisíc korún ročne do obecnej kasy. Je to takmer 20 percent ich celoročného rozpočtu. "Sme obec v blízkosti ukrajinských hraníc a podnikateľské subjekty tu chýbajú. Žijeme len z daní fyzických osôb. Obec je navyše prestarnutá. Neprináša to žiadúci efekt do obecnej pokladne. Ale nejde len o finančný prínos, chceme sa tiež podieľať na alternatívnych zdrojoch výroby elektrickej energie," argumentuje starosta Jenkoviec Jaroslav André.
Najviac turbín by malo stáť v okolí Bežoviec. Spoločnosť Ventureal, ktorá sa zaoberá projektovaním a správou týchto zariadení ich tu plánuje umiestiť celkovo desať. K turbínam, ktorých priemer rotoru lopatiek dosahuje až 100 metrov postaví firma prístupové komunikácie a menšie parkovacie plochy. Zo 450 obyvateľov Jenkoviec prišlo v sobotu podvečer na verejné zhromaždenie do kultúrneho domu vyše 50 ľudí. Zaujímali sa najmä o to, či výstavba turbín nespôsobí výraznú rozdrobenosť parciel poľnohospodárskej pôdy a či sa nezvýši hlučnosť v obci. Zástupca firmy Vladimír Demjan uviedol, že turbíny sa postavia s približne kilometrovým odstupom od najbližších stavieb v obci a ich prevádzka neprekročí povolenú hladinu hluku. Prístupové komunikácie k turbínam by mali viesť pozdĺž parciel tak, aby čo najmenej narúšali ich celistvosť. Jenkovčania napokon s výstavbou veterného parku súhlasili. Nikto z prítomných nebol proti. Definitívne ešte o tom rozhodne obecné zastupiteľstvo.
Turbíny, ktoré plánujú postaviť na východe Zemplína, by mali spolu s točiacimi listami dosahovať výšku až stopäťdesiat metrov. Veža sa skladá z piatich dielov, ktoré sú z ocele a dohromady vážia viac ako 230 ton. Cena jednej turbíny sa pohybuje za hranicou sto miliónov korún. Ich výstavba a inštalácia v prípade kladných stavísk ministerstva životného prostredia, dopravy, armády, leteckého úradu, ochranárov a ďalších organizácii by mala byť ukončená do troch rokov. Za ten čas musí v danej lokalite ešte prebehnúť detailný prieskum a posúdenie vplyvu veterného parku na obyvateľstvo, faunu, flóru a na životné prostredie. Od tohto prieskumu bude napokon závisieť konečný počet a rozmiestnenie veterných turbín v danej lokalite.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín