Michalovciach, vyčíslili na viac ako 4,6 milióna korún. Také je odborné stanovisko Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, ktorá prešetrila orez stromov v metropole Zemplína. Za posledné roky mali podľa ochranárov poškodiť zamestnanci mesta viac ako 600 stromov.
Neodborným orezom stromov v Michalovciach sa začali zaoberať ochranári a úrady životného prostredia na podnet Občianskeho združenia Priatelia Sophie. Ochranári k stanovisku dospeli na základe podrobnej fotodokumentácie a vyjadrenia znalca pre odbor sadovníctvo a okrasné parky Juraja Švihrana a terénnych obhliadok. Zistili, že dokaličené stromy sa nachádzajú na asi 30 uliciach mesta! Ide najmä o lipy, javory, jarabiny, pagaštany, brezy a agáty. Ich vek odhadli na 30 - 60 rokov. Riaditeľka Správy CHKO Latorica Andrea Šimková v správe uviedla, že výslednú spoločenskú hodnotu, ktorá vznikla ich poškodením, vyčíslili na viac ako 4,6 milióna korún.
Zámerom TaZS bol tzv. orez na hlavu. Ten sa ale robí len na konároch s priemerom do 5 cm. Pracovníci ich však urobili aj na konároch s priemerom 20 centimerov. Okrem toho ho použili aj na nevhodných druhoch stromov - breza , pagaštan, agát a javor.
Aj prednosta KÚŽP Milan Murín pripustil, že na mnohých rezy nevykonali odborne a nedostatočne ich ošetrili: "To malo za následok vznik húb a následne škodcov dreva, ktorý povedie k ich postupnému odumieraniu."
TaZS sa bráni, že tento spôsob ošetrenia je bežný, vykonávajú ho každé dva roky. Orezaným stromom sa vraj darí. S ich vegetáciou nie sú problémy, po výreze sa na nich vytvorí nová koruna. Šetrnejším úpravám, pri ktorých sa odstránia len menšie konáriky, sa vraj venujú len v centrálnej pešej zóne.
Podobný masívny a neodborný orez stromov prebieha podľa ochranárov takmer v každom meste na Slovensku. Michalovce sa pravdepodobne stanú prvým, ktoré za to bude exemplárne a disciplinárne potrestané. Mestský úrad podľa všetkého neminie mastná pokuta. Celým prípadom sa už zaoberá michalovský Obvodný úrad Životného prostredia (OÚŽP).
Jeho prednosta Marián Zolovčík hovorí, že škodu, vyčíslenú ochranármi, treba vnímať ako teoretickú. K výške pokuty sa nevyjadril. Vo veci prebieha správne konanie. Konečný verdikt by mal padnúť v polovici marca. "Určite sa pokuta nebude pohybovať v miliónoch. Mnohé stromy orezali, lebo tienili a zasahovali korunou do osvetlenia. Niektoré dokonca spôsobili aj havárie," uviedol.
Hovorkyňa mestského úradu Viera Pakánová informovala, že mesto už obdržalo upovedomenie o začatí konania: "Rokovanie o tom bude na budúci týždeň." K vyčíslenej výške škody a možnej sankcii sa mesto vyjadrí až po ukončení správneho konania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín