poslanci tento týždeň.
V meste bude fungovať až 11 komisií. Popri klasických komisiách školstva, zdravotníctva, sociálnej problematiky či financií tu pracujú aj komisie regionálneho rozvoja, životného prostredia, športu, verejného obstarávania a čerpania eurofondov. Komisiu na ochranu verejného záujmu musí mať zo zákona každý mestský parlament, jeho členmi sú oproti ostatným komisiám len poslanci.
Jedenástka komisií má na rozdiel od ostatných menších miest 6 - 9 členov. Sú v nich minimálne 4 občania, v silných je ich viac. Napríklad vo finančnej až 7, v sociálnej či regionálnej po šesť. Keďže poslancov je 12 a komisií „len" 11, predsedníctvo sa „neušlo" Jozefovi Szádelovi.
Na zastupiteľstve sa pôvodné zoznamy ešte rozširovali na základe návrhov. Žiadosti zástupcov rómskych združení, ktorí požadovali delegovanie svojich členov v každej komisii, nevyhoveli. Považujú ju za diskriminačnú voči ktorejkoľvek občianskej komunite v meste.
Poslanec Vojtech Majoroš (NEKA) hovorí, že v komisiách chceli dať čo najširší priestor občanom: „Chceme, aby sa aj oni zúčastňovali na správe verejných vecí. Nie je dobré, aby samosprávu riadil len magistrát a poslanci." Nový mestský parlament chce zmeniť doterajšiu prax, keď občania nevedeli, ktorý poslanec ktorú časť mesta zastupuje a komunikácia viazla.
Počas MsZ navrhli poslanci aj vytvorenie novej, jedenástej komisie - pre styk s verejnosťou. Predsedať jej bude Attila Barkó, jediný poslanec z pôvodnej zostavy. Okrem neho bude mať ďalších 6 členov. Jej cieľom je informovanie verejnosti o dianí v meste. Komisia chce zmeniť obsahovú stránku mesačníka Copus či iniciovať zlepšenie webovej stránky mesta. „Chceme na úrade zriadiť kanceláriu poslancov, kde by sme prijímali podnety občanov a následne interpelovali na zasadnutiach," hovorí Vojtech Majoroš.
Poslanec Zdenko Berky (Smer-SD) tvrdí, že napriek množstvu členov komisie nezaťažia mestský rozpočet: „Ako poslanci sme sa hneď na začiatku vzdali odmien na celé štyri roky. Súhlasili s tým všetci. Zadarmo budeme pracovať aj v komisiách a to isté očakávame od občanov, ktorí sú v nich delegovaní." Pokiaľ niektorí budú požadovať finančnú kompenzáciu, v komisiách nebudú môcť pracovať.
Čo na to Transparency International
Pavel Legát z Transparency International hovorí, že zriaďovanie orgánov MsZ je kompetencii poslancov. O tom, koľko komisií si zriadia a koľko v nich bude členov, rozhodujú oni. To, že sa vzdali odmien, je ich právo. Aj odvolanie člena komisie, ktorý odmietne urobiť to isté, „je len na poslancoch". Hoci v prípade Veľkých Kapušian to vyzerá na nový trend riadenia samosprávy, občania môžu činnosť poslancov kontrolovať. Podľa Legáta tak môžu urobiť osobnou účasťou na rokovaniach zastupiteľstva, či žiadosťami o sprístupnenie informácií. V prípade potreby môžu podnet adresovať hlavnému kontrolórovi mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín