Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky

Odvolanie riaditeľa nemocnice asi skončí na súde

Trebišov - Odvolanie Michala Jalčovíka z postu povereného generálneho riaditeľa trebišovskej nemocnice asi skončí na súde. Podľa jeho názoru bol

porušený zákon už pri výmene orgánov akciovej spoločnosti. Svoje odvolanie považuje za neplatné, podal žalobu. Vedenie Košického samosprávneho kraja tvrdí opak - odvolanie Jalčovíka je právoplatné. „Povereným generálnym riaditeľom je Ernest Fedor," tvrdí hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.

Michal Jalčovík do výmeny orgánov pôsobil ako predseda predstavenstva akciovej spoločnosti NsP Trebišov. Zároveň bol jej generálnym riaditeľom. Na zastupiteľstve 26. júna 2006 poslanci odvolali členov orgánov všetkých štyroch nemocníc v kraji. V trebišovskej sa novým predsedom predstavenstva stal Ernest Fedor. Jeho novými členmi sú Slavomír Illéš (Smer), Ersébet Máté (SMK) a Ján Kleščinský (KDH-OKS). Jalčovíka ponechali v pozícii člena predstavenstva a povereného generálneho riaditeľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslanec KSK a člen predstavenstva Jozef Kleščinský tvrdí, že odvolanie Jalčovíka nebolo motivované politicky. Záznamy z rokovaní podľa J. Kleščinského dokazujú, že nebol prítomný na viacerých komisiách. Jalčovík tvrdí, že chýbal len na jednej: „Dôvodom bola moja dovolenka v zahraničí, poslal som na ňu Ernesta Fedora."

Podľa Jozefa Kleščinského Michal Jalčovík rozbehol "petíciu na ochranu nemocnice." Petičný výbor ju chcel predložiť na zastupiteľstve, ale podľa Kleščinského „nedodržal rokovací poriadok, takže mu to nebolo umožnené." Následne poslanci v nemocnici robili prieskum, kde žiadali od Jalčovíka podklady k hospodáreniu nemocnice: „Neposkytol nám ich, v nemocnici bežala petícia. Vládla v nej neistota. Následne sme zistili, že zasahoval do stanov akciovky," vysvetľuje Kleščinský.

Skryť Vypnúť reklamu

Predstavenstvo sa preto stretlo 11. augusta, Jalčovíka odvolalo z pozície povereného riaditeľa a dosadilo do nej Ernesta Fedora. Právnik nemocnice slová poslanca potvrdil: „Stanovy sa preukázateľne dopisovali, hoci má na to právo jedine akcionár na valnom zhromaždení alebo poslanci KSK."

Právnička M. Jalčovíka Valéria Vassová vylúčila, že by zasahoval do stanov akciovej spoločnosti: „Nikto nikdy do nich nezasahoval, ani pán Jalčovík, ani ja."

Predseda predstavenstva Ernest Fedor hovorí, že Jalčovíkovi bolo ponúknuté miesto vedúceho operačných sál: „Boli tu aj zástupcovia KSK, aby sa vec vyriešila. On od 15. augusta čerpal PN. Pri kontrolách doma nebol prítomný." Medzičasom KSK vypísal výberové konanie na post riaditeľa, potom ho zrušil.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia sa vyhrotila, keď chcel Jalčovík 25. januára 2007 ukončiť PN. „Ráno prišiel do práce so svojou právničkou, ja som mal dovolenku. Mali pripravené odvolávacie dekréty a chystali schôdzu primárov," hovorí Fedor. V krátkom čase sa stretlo predstavenstvo, prišli aj zástupcovia KSK, aby rokovali s Jalčovíkom: „Chcel, aby tam bola jeho právnička, čo je v rozpore so stanovami. Zamkli sme dvere, chceli sme hovoriť len s ním, ale ona sa dožadovala vstupu." Predstavenstvo zavolalo políciu.

Jalčovík tvrdí, že sa naďalej považuje za generálneho riaditeľa a v tom zmysle aj konal. Incident, ktorý sa odohral v januári, je podľa neho „hrubým porušením jeho práv, osobnej slobody a nátlak." V tomto kontexte už podal trestné oznámenie.

Do práce nastúpil, lebo už v júni 2006 podľa neho KSK porušil zákon: „Zmeny v orgánoch mi oficiálne oznámené neboli, menoslov nových členov sa nenachádzal ani na webovej stránke KSK." Považuje to za porušenie zákona o poskytovaní informácií. Podal podnet na krajskú prokuratúru. Vyjadrila sa k nemu v novembri 2006. Jej hovorca Milan Filičko pre KORZÁR uviedol, že „bol zistený procesný nedostatok pri príprave programu zasadnutia zastupiteľstva KSK tým, že nebol zverejnený v lehotách stanovených zákonom."

Jalčovík sa domnieva, že to znamená neplatnosť všetkých právnych úkonov, ktoré nové orgány urobili, vrátane jeho odvolania. Hovorí, že „nemá problém odísť, ale až potom, keď to bude právne v poriadku." Podal žalobu o neplatnosť svojho odvolania.

Hovorca košickej Krajskej prokuratúry Milan Filičko však vysvetľuje, že „z konštatovaného porušeného nedostatku pri zvolávaní zastupiteľstva nemožno vyvodzovať neplatnosť právnych aktov prijatých zastupiteľským orgánom."

Hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková vo svojom stanovisku uviedla, že „mená nových zástupcov v orgánoch nemocnice na webe zverejnené neboli, lebo o nich bolo rozhodnuté až v deň konania zastupiteľstva." Podľa Bobrikovej Jalčovík o zmenách orgánov musel vedieť, lebo „o príprave materiálu boli štatutárni zástupcovia informovaní v priebehu mája 2006." Tvrdenie Jalčovíka, že je ďalej riaditeľom je podľa KSK „jeho subjektívny názor, pretože rozhodnutie zastupiteľstva KSK bolo schválené aj na valnom zhromaždení jediného akcionára tak, ako to stanovuje Obchodný zákonník."

V nemocnici podľa nej neboli a nie sú dvaja generálni riaditelia: „Zápis Jalčovíka ako generálneho riaditeľa do obchodného registra bol podaný bez právneho dôvodu, 6. 2. 2007 register na žiadosť nemocnice vykonal jeho výmaz."

Jalčovík tvrdí, že sa snaží o záchranu nemocnice, preto rozbehol aj petíciu. Poukazuje na zvláštnosti v nových orgánov: „Členkou predstavenstva je pani Máteová, ktorá je konateľkou firmy Resustic. Tá vyhrala tender na záchranky, vrátane našej nemocnice, čím zariadenie prišlo o asi 1,3 milióna korún mesačne. Považujem to za konflikt záujmov. Svoje záujmy v nej mali aj ostatní členovia orgánov nemocnice. Keď som poukázal na to, že predstavenstvo je v konflikte samé so sebou, stal som sa nepohodlným. Následne ma odvolali bez udania dôvodu."

Za sporný považuje návrh predstavenstva predať budovu psychiatrie. Podľa jeho slov sa mala predať za nižšiu sumu, ako do nej bolo investované: „Postavil som sa proti tomu." Podľa neho predstavenstvo odpredalo časť parku pri nemocnici: „Viem to, dostávam zápisnice poštou."

Podľa Bobrikovej Máteóvá od 3. mája 2005 nie je konateľkou spoločnosti Resustic a od 15. augusta 2006 nie je ani jej spoločníčkou. Ide o dátum tesne po odvolaní Jalčovíka. Hovorí, že „vlastníctvo obchodnej spoločnosti sa nepovažuje za rozpor z ustanovením Obchodného zákonníka, ktorý sa týka zákazu konkurencie."

Za sporné považuje vyjadrenie Jalčovíka na adresu predaja parku: „Predstavenstvo nemá oprávnenie rozhodovať o majetku, ktorý je vlastníctvom KSK."

Pripustila, že záujem o kúpu zo strany tretích osôb je, ale „doposiaľ o ňom nebolo rozhodnuté na úrovni vedenia KSK, ani nebolo predmetom schvaľovania zastupiteľstva."

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 2. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy od psychologičky
 3. Členovia ASINS vrátili za rok 2019 do ekonomiky 113 mil. Eur
 4. 3 spôsoby sťahovania – aké sú ich výhody a nevýhody?
 5. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 6. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 7. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami
 8. Aj použitý kuchynský olej môžete separovať
 9. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými?
 10. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku
 1. 3 spôsoby sťahovania – aké sú ich výhody a nevýhody?
 2. Východoslovenská vodárenská v hľadáčiku finančných žralokov
 3. Ťahanovčania upratovali sídlisko, pomáhala aj mládež z Demetra
 4. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze
 5. Stomatologická starostlivosť verzus koronavírus
 6. Koronakríza zasiahla peňaženky Slovákov
 7. Členovia ASINS vrátili za rok 2019 do ekonomiky 113 mil. Eur
 8. Ako aktualizovať autonavigáciu Mio?
 9. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme
 10. Ružinovská poliklinika otvorila unikátne oddelenie
 1. Môžu nohavičky pomôcť ženám ostať sebavedomými? 26 030
 2. Predáva top mäso, varuje pred reťazcami, kvalitu hľadá na farme 23 793
 3. Žena zažila prekvapenie. V banke od nej nechceli vziať peniaze 18 816
 4. Viac než polovica Slovákov sa chystá dovolenkovať za hranicami 18 120
 5. Magazín denníka SME: Tipy na výlety v Rakúsku 11 321
 6. Dopravcovia v čase koronavírusu. Dezinfikovali aj svoje bytovky 10 841
 7. Čo robiť, keď majú deti strach? Vyskúšajte tieto tipy 9 565
 8. Len teraz získate k predplatnému týždenníka MY kávovar zadarmo 9 514
 9. Pandémia odhalila, ako fungujú vysielače v krajine 9 402
 10. Tieto veci robí banka, aby bola v bankomatoch hotovosť 9 309
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pri cyklochodníku útočil zatúlaný roj, doštípaní zažili podľa včelára peklo

Muž mal 40 rán, vyzlečený a bosý bežal a kričal o pomoc.

Roj včiel, ktorý opustí domovský úľ, sa najčastejšie najprv usadí na nejakom blízkom strome. Potom putuje.

Je jedinou tlmočníčkou nepočujúcich v kraji. Robia len za minimálnu mzdu

Používať iba gestá považovala v detstve za normálne.

POVODNE 2010 - DESAŤ ROKOV PO

Po veľkej potope je už Kežmarok lepšie chránený

Problematický most nahradili novým, kritický je ešte jeden.

Kežmarok zaliala voda dvakrát, v roku 2010 a o štyri roky neskôr.
POVODNE 2010 - DESAŤ ROKOV PO

Po záplavách prišla do Prešova druhá hrôza. Ľudí budili praskajúce steny

Ľudia majú obavy aj po desiatich rokoch.

Povodne v roku 2010 zaliali Ulicu 17. novembra.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová číta správu o stave republiky.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Odkaz Matovičovi: Nechoďte poľskou cestou

Mnohí volili Matoviča ako nástroj na zborenie Ficovho sveta.

Zuzana Kepplová
Otvára sa Astorka. Na snímke Ady Hajdu a Zita Furková.
Autorská strana Jakuba Fila

Sme uprostred krízy a tvárime sa, že sa nič nedeje

Sme posledná generácia, ktorá ju môže zastaviť.

(ilustračné foto)

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop