práčok. Vzniknú tak nové pracovné príležitosti. Bývalí zamestnanci Oldrati Slovensko, s. r. o., označujú pracovné prostredie ako náročné a prácu za nedostatočne finančne ohodnotenú. Investor pripúšťa, že má problém s ľudskými zdrojmi.
„K príchodu na Slovensko nás motivovala strategická poloha mesta na rozhraní východnej a západnej Európy," hovorí manažér Oldrati Slovensko Alessandro Calegari. Počas dvoch rokov firma zamestnala 400 ľudí. Jej cieľom sú podľa Calegariho nové investície a rozrastanie výroby. Vysvetľuje, že spoločnosť Miflex SK, s. r .o, bude pôsobiť vo výrobných priestoroch Oldrati: „V najbližších mesiacoch tu nájde prácu 15 ľudí so stredoškolským vzdelaním. V ďalšej etape vznikne ďalších 35 miest. V širšom časovom horizonte rátame s konečným počtom 150 zamestnancov."
Vzniknuté spoločnosti sa už etablovali na európskom trhu. Bývalí zamestnanci však označili pracovné prostredie za náročné. „Práca za strojmi je fyzicky náročnejšia, vykonávajú ju zväčša muži. Pri iných výrobných linkách ide o menej namáhavú prácu, pri ktorej sedia zamestnanci za stolmi," hovorí Calegari.
Bývalí zamestnanci otvorene hovoria o nízkom mzdovom ohodnotení. Na túto tému sa rozprával s prezidentom spoločnosti Manuelom Oldratim aj primátor Vladimír Kostilník: „Pýtal som sa na to, pretože mám informácie, že ich mesačná výplata sa pohybuje tesne nad úrovňou minimálnej mzdy."
Calegari reaguje, že v týchto dňoch uzatvorili novú kolektívnu zmluvu, „v ktorej došlo k zvýšeniu mzdy a zahrnuli v nej aj nové odmeny pre zamestnancov." Rast miezd podľa neho brzdia aj personálne problémy. V spoločnosti zistili vysoké percento práceneschopnosti a absentérstvo. Hovorí, že s podobnými fenoménmi sa spoločnosť v Taliansku nestretáva. V humenskej pobočke preto zaviedla „špeciálne prémie za dochádzku do práce." Ďalšie získajú zamestnanci za produkciu a kvalitu.
Calegari priznáva aj náročné pracovné prostredie, ktoré súvisí s nepríjemnými výparmi. Tie pochádzajú z gumeného materiálu, používaného vo výrobe. Manažér tvrdí, že „nie sú zdraviu nebezpečné." Podľa jeho slov firma na začiatku výroby absolvovala prísne testy: „Vo výrobných halách máme opakované hygienické kontroly a merania kvality ovzdušia. Tie sú v poriadku."
Podľa informácií z humenského úradu práce, sociálnych vecí a rodiny je v okrese Humenné miera nezamestnanosti 10,1 percenta. Do práce by mohlo ihneď nastúpiť 3 095 nezamestnaných. V celom regióne, ktorý spadá pod úrad, vrátane okresov Snina a Medzilaborce, je miera nezamestnanosti 11,35 percenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín