ľudí dobrej vôle (SĽDV), ktorá pomáha utečencom sa na jeho rekonštrukciu nedarí získať potrebné financie. Podobných zariadení pre malých migrantov je pritom na Slovensku akútny nedostatok. Preto ich umiestňujú do Záchytných utečeneckých táborov v Opatovskej Novej Vsi, Rohovciach a Detského domova Horné Orechové.
Utečencov, ktorí majú menej ako 18 rokov a na naše územie sa dostali nelegálne bez sprievodu dospelej osoby, na východnom Slovensku umiestňovali do detských domovov a ústavov. Tie však nespĺňajú špeciálne karanténne ani technické parametre. Situácia sa mierne zlepšila vlani v lete po otvorení Záchytného utečeneckého tábora v Humennom. Maloletých tú však môžu umiestniť iba na čas. Neskôr ich prevezú do tábora v Rohovciach.
Malí nelegálni migranti sa často stávajú obeťami obchodníkov s ľuďmi. Zariadenie v Čeľovciach by pomohlo hlavne deťom, ktoré boli zadržané v blízkosti slovensko-ukrajinských hraníc. Vlani sa do našej krajiny dostalo 237 malých utečencov.Vyše sto ich bolo z Indie, ďalšie z Moldavska, Čecenska a ostaných azíjských krajín a krajín bývalého Sovietskeho zväzu.
Špeciálne zariadenie má vyrásť v Čeľovciach v rodinnom dome, ktorý pred časom kúpila SĽDV. Miestni obyvatelia s výstavbou tábora v obci spočiatku neboli nadšení. Priľahlý pozemok museli na ich žiadosť oplotiť. O domove pre malých migrantov sa rozhodovalo aj na obecnom zastupiteľstve, verejnom zhromaždení a dokonca aj v kostoloch. Čeľovčania napokon projekt podporili len preto, že išlo o deti. V prípade dospelých utečencov by boli proti.
Dokončenie domova je aj dnes stále v nedohľadne. SĽDV podala na jeho rekonštrukciu už 14 projektov, no ani raz neuspela. Naposledy sa snažila získať financie prostredníctvom Nórskeho finančného fondu. Išlo o milión korún na zabezpečenie hygienických zariadení. "Bohužiaľ, začiatkom januára nám prišla odpoveď z Úradu vlády SR, ktorá spravovala výzvu Nórskeho finančného fondu. Naň sme v marci 2006 predložili projekt zameraný práve na dostavbu a vôbec na spustenie prevádzky. Nebol schválený," hovorí prezidentka SĽDV Iveta Liberková. Podľa nej budú hľadať možnosti financovania naďalej.
Čeľovský domov by mal kapacitu 30 detí. V prípade veľkých migračných vĺn by sa mohla zvýšiť na šesťdesiat. Po vypátrani totožnosti dieťaťa sa v rámci dobrovoľných návratov môže vrátiť do krajiny pôvodu alebo môže dôjsť k zlúčeniu rodiny v tretej krajine, kde už žijú jeho príbuzní a majú priznaný azyl.
Vlani v Detskom domove pre maloletých bez sprievodu Horné Orechové poskytli starostlivosť 55 deťom. V iných detských domovoch, prípadne krízových strediskách ich umiestnili 46. V 136 prípadoch maloletých bez sprievodu umiestňovali priamo do zariadení Migračného úradu.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín