v meste Trebišov. Mesto do nákupu zariadenia investovalo viac ako 300-tisíc korún.
„Nedá sa to porovnať. Predtým bol pri sčítavaní hlasov stále chaos, niekedy sme kvôli tomu museli hlasovať aj dvakrát," myslí si poslanec Ľubomír Mičko (Smer-SD), ktorý si už poslanecké lavice vyskúšal aj v minulosti. Jediné, čo ešte podľa neho bude potrebné doriešiť, je obmedzenie času diskusného príspevku a faktickej poznámky: „Pri premiére to niektorí poslanci preháňali."
Podobný názor má aj staronový poslanec Miroslav Halapin (SDKÚ-DS), oceňuje aj to, že hlasovanie je transparentnejšie ako predtým. Meno každého poslanca v rokovacej miestnosti sa totiž zobrazí na plátne: „To sa predtým nedalo, hlasy sa len spočítavali bez toho, aby bolo zrejmé, ktorý poslanec ako hlasoval."
Zavedenie elektronického sledovania MsZ schvaľuje aj nový poslanec Ján Chovanec (NEKA): „Nemôžem to síce porovnať s minulosťou, ale je to dobrá vec."
Prednosta mestského úradu Anton Schwartz hovorí, že prioritou pri zakúpení zariadenia nebol len komfort poslancov, ale práve vyššia transparentnosť. „Umožňuje on-line sledovanie záznamu zo zastupiteľstva a zvukové stopy z neho je potom možné zavesiť na webstránku mesta, prípadne na mestský infokanál, čo v budúcnosti plánujeme urobiť v záujme informovania občanov," vysvetľuje.
Zaujímavosťou systému je, že občan si môže vybrať osobitne body, ktoré ho zaujímajú, prípadne sledovať, ako diskutoval ten-ktorý poslanec.
Z praktického hľadiska zase dáva možnosť na plátne sledovať dĺžku diskusného príspevku. Dá sa prehrať späť počas zastupiteľstva v prípade, že by niektorý poslanec hlasoval paradoxne. Funkcia skrutátora už nebude potrebná. Každý poslanec má vlastnú identifikačnú kartu na meno. Akonáhle sa zaregistruje, že je na MsZ, systém ho eviduje. Pri hlasovaní sa na plátne ukáže, ako hlasoval. V prípade, že odíde z miestnosti alebo sa nezúčastní hlasovania, systém to zistí a ukáže, že nehlasoval. „Anonymita sa skončila," zhodnotil v skratke prednosta.
Know-how dodávala firma A.S. Partner Košice. Schwartz hovorí, že podľa zákona mohli uplatniť podprahovú metódu: „V priebehu januára sme urobili prieskum trhu a vybrali najkvalitnejšiu a cenovo adekvátnu ponuku."
Systém Economy, ktorý trebišovská samospráva vybrala, stál 313-tisíc korún. Pri výbere víťaza brali do úvahy, že firma dodávala elektronické hlasovacie zariadenia pre všetky samosprávne kraje na Slovensku. Prednosta dodáva, že na internet postupne zavesia nielen aktuálne záznamy z MsZ, ale aj ich archív. Hudbou budúcnosti je prikúpenie softvéru, ktorý umožní aj videozáznam.
Technik firmy uviedol, že pred niekoľkými rokmi dodávali aj pre mesto Michalovce. Tu však zaviedli len elektronické hlasovanie - sledovanie diania na zastupiteľstve či hlasový záznam tento systém neumožňuje.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín