Odborový predák EVO Vojany Ján Topoľovský hovorí, že v prvej fáze musí odísť 115 ľudí. "Ďalšie prepúšťanie je vecou postoja štátu a investícií do ekologizácie blokov. Pokiaľ všetky možnosti zlyhajú, ďalšie fázy znižovania stavov prídu k 1. októbru a 31. decembru tohto roka," uviedol pre KORZÁR.
Elektráreň Vojany pozostáva z dvoch častí - EVO 1 a EVO 2. Obe majú inštalovaný výkon po 660 MW, v každej je po 6 blokov. Taliansky investor, spoločnosť ENEL v rámci racionalizácie a efektivizácie prevádzky vlani koncom roka odstavila štyri bloky, po dva z oboch častí. Hlavným motívom bolo, že nespĺňali emisné normy. Odstavenie tretiny inštalovanej kapacity prinieslo potrebu riešiť aj odchod nadbytočných zamestnancov. Nasledovali rokovania odborárov a manažmentu. Odborom sa podarilo vyrokovať dodatky ku kolektívnej zmluve, ktoré zabezpečia zamestnancom v prípade odchodu finančné vyrovnanie.
Začiatkom týždňa na základe posledných stretnutí s manažérom spoločnosti Mauriziom Rosettom prišiel prvý verdikt. "Vo svojej prezentácii argumentoval potrebou znížiť 43 percent nákladov v EVO. Podľa ekonomických analýz nám je jasné, že keby sa opatrenia nerobili, do dvoch rokov by sa EVO zložilo úplne," hovorí odborový predák EVO Vojany Ján Topoľovský. Priznáva, že na racionalizáciu po príchode investora na Slovensku najviac doplatilo práve EVO Vojany.
V elektrárni, kde kedysi pracovalo takmer 1 800 ľudí z regiónu Použia, k 1. januáru 2007 ešte robilo 1 089 ľudí. Vzhľadom na odstavenie spomínaných 4 blokov musí do 1. júna odísť 75 ľudí z prevádzky a ďalších 40 z údržby a iných úsekov. Zamestnávateľ im navrhol skončenie pracovného pomeru dohodou. Podľa Topoľovského až tri štvrtiny ľudí túto ponuku prijali: "Kolektívna zmluva im zabezpečuje nadštandarné odstupné. Prijali to najmä mladší ľudia."
Hrozba, visiaca nad Evo Vojany, trvá ďalej. Topoľovský priznáva, že len na základe intervencie štátu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zaviedol vynútenú prevádzku niektorých blokov, ktoré striedavo nasadzujú do siete. Zo štyroch funkčných blokov budú nasadzované v prvom polroku dva a v druhom polroku tri bloky. "Ak štát túto ochrannú ruku spod EVO zoberie, ENEL sa musí vysporiadať s trhom. Dôsledky sú jasné," komentuje predák. Na rade je štát. Nová vláda sľúbila stieranie regionálnych rozdielov. Podľa predáka aj od jej postoja závisí osud EVO Vojany.
Šancu vidí aj v možných investíciách ENEL-u do elektrárne. V týchto dňoch spoločnosť dokončuje štúdiu možnej rekonštrukcie dvoch blokov EVO 2. Plánuje tu výstavbu fluidného kotla na tuhé palivo, čo by umožnilo ich ďalšiu prevádzku. V najbližších týždňoch ENEL vyhodnotí návratnosť investície, verdikt padne koncom mája: "To by mohlo zastaviť prepúšťanie."
V prípade, že ENEL investíciu zamietne, ďalšie fázy prepúšťania prídu k 1. októbru a 31. decembru 2007. V prípade katastrofického scenára prídu o prácu ďalšie stovky ľudí v EVO Vojany.
Ľudia sa pýtajú: Čo ďalej?
Viliam Jambor z Veľkých Kapušian pracoval v elektrárni 22 a Ferdinand Geri z Kráľovského Chlmca 15 rokov. Odvčera sú bez práce. S pobalenými taškami sme ich zastihli pri odchode z niekdajšieho pracoviska.
Slová na adresu prepúšťania sa z nich drali ťažko. "Čo na to povedať? Radšej sme zobrali dohodu, kto vie, ako to bude ďalej," povedali. Priznali, že ponuka finančného vyrovnania pri odchode dohodou bola lákavá. "Počítalo sa to podľa počtu odpracovaných rokov," uviedol Geri. Priznáva, že konečná suma je na prvý pohľad vysoká, ale pri predstave, že z nej bude pár rokov musieť živiť rodinu, už taká nie je. "Dostanem peniaze, ale čo potom. Prácu v tomto regióne nenájdem. Do zahraničia sa nechystám - mám rodinu, deti."
Obaja uvažujú o možnosti začať podnikať, konkrétny zámer však nemá ani jeden z nich.
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín