štátny tajomník ministerstva vnútra a splnomocnenec vlády pre Schengen Jozef Buček.
Koncoročná správa Európskej komisie o pripravenosti Slovenska na vstup do Schengenského priestoru uvádzala až 166 pripomienok, čím sa ocitlo na jednom z posledných miest. Následne ministerstvo pripravilo akčný plán, aby počas júnovej návštevy eurokomisárov mohlo prezentovať výrazné zlepšenie našej pripravenosti.
Jedným z akútnych problémov bol stav hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom, ktorý absolútne nespĺňal štandardy Schengenu. Perličkou je, že dokonca nebol ani na katastrálnej mape... Padlo rozhodnutie zrekonštruovať ho do konca mája. Kvôli prestavbe časť vybavovania presmerovali na Ubľu. Do odovzdania hotovej stavby cez Vyšné Nemecké nemôžu chodiť peší turisti a osobné autá.
Buček hovorí, že katastrofické scenáre, že Ubľa nebude nával stíhať, sa nenaplnili. „Posilnili sme tam stav policajtov a colníkov. Zvýšenie počtu cestujúcich tam zatiaľ nepocítili. Priebežne čaká na vybavenie 10 - 15 áut, čo je asi toľko, čo pred uzavretím priechodu vo Vyšnom Nemeckom," dodáva. Podľa jeho názoru to dokazuje, že priechod predtým zaťažovali ľudia, ktorí na Ukrajinu chodili kvôli biznisu s cigaretami, alkoholom, či benzínom: „Niektorí aj šesťkrát denne. Teraz nechodia a do Uble sa im to neoplatí."
Potvrdil, že starý priechod už zbúrali, stavebné práce na novom vďaka počasiu postupujú: „Verím, že do konca mája to stihneme." Súbežne víťaz tendra na technické zabezpečenie hranice, firma Ericsson, začína inštalovať potrebné zariadenia pozdĺž hranice. Buček vysvetlil, že vďaka nim bude možné eliminovať aj pašovanie ľudí na železnici v dolnej, asi 40-kilometrovej časti hranice. Špeciálne zariadenie je založené na citlivosti na magnetické pole človeka: „Zviera nezachytí, len človeka."
Podľa Bučeka v súvislosti s urýchlením prác a operatívnym riešením dobudovania slovensko-ukrajinskej hranice na budúcu schengenskú krajiny EÚ menia rétoriku. Prvou lastovičkou bol český minister vnútra, ktorý ako prvý priznal pokrok. Podľa Bučeka ho priznávajú aj ostatné krajiny EÚ, dokonca najväčší kritici a skeptici - Holandsko a Dánsko. Oficiálne to potvrdili na nedávnom stretnutí v Bruseli.
Plánovaná cesta veľvyslancov EÚ po hranici sa v pôvodnom februárovom termíne neuskutočnila. Ministerstvo ju zorganizovalo, aby dokázalo EÚ operatívnosť a pripravenosť. Podľa Bučeka ju na podnet Nemecka presunuli na májový termín. V marci sa na dvojdňovú kontrolu našej východnej hranice chystá slovinský minister vnútra, ktorý je nepísaným lídrom budovania nového Schengenu.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín