Jej motívom je zvýšenie bezpečnosti chodcov a predchádzanie dopravným nehodám.
Najrizikovejšou skupinou sú deti a starší občania z obcí a menších miest, ktorí sa večer vracajú domov z kostolov. Ich oblečenie je zväčša tmavé. V tme nie sú pre vodičov viditeľní. Pribudol aj počet tzv. "ležiacich chodcov", ktorí sa na vozovke ocitajú pod vplyvom alkoholu hlavne v nočných hodinách. Bez reflexného prvku na ošatení ich vodiči nemôžu včas zaregistrovať.
Alarmujúcu situáciu rieši ministerstvo vnútra celonárodnou preventívnou akciou. V rámci nej sa do všetkých domácností rozošlú informačné listy s výzvou na zvýšenie záujmu občanov o ich reflexné označenie pri zníženej viditeľnosti. Rovno z obálok si na bundy, bicykle a kočíky, školské tašky či kabelky môžu pripnúť žlté reflexné pásy a samolepky. Zvláštnu pozornosť bude rezort venovať žiakom na školách. Starším veriacim z malých miest a z obcí odovzdajú po bohoslužbách reflexné pásy ich duchovní.
Jednými z prvých, ktorí reflexné prvky dostali priamo od ministra vnútra Róberta Kaliňáka, boli študenti humenského gymnázia. „Bývam v Zubnom. Stáva sa, že podvečer ideme s chlapcami z ihriska domov po ceste. V škole v obci je internet, chodíme naň najmä poobede a večer sa potme vraciame domov," hovorí jeden z nich, dvanásťročný Martin Bálint: „Jasné, že ho vyskúšam."
Za školskou lavicou v triede si reflexný pásik obzeral aj trinásťročný Tomáš Barna. „Koncom minulého roka ma pri parkovisku vedľa polikliniky zrazilo auto. Prebehoval som cez cestu spoza dodávky. Šofér ma včas nezbadal."
Počas kampane sa k obyvateľom dostanú milióny reflexných pomôcok, vážiacich asi 4,5 tony. Predpokladané náklady na projekt sú asi 5,5 milióna korún. Kaliňák uviedol, že projekt rezort financuje vďaka sponzoringu: „Cena ľudského života je nevyčísliteľná. Nehodovosť je najväčším zločincom v krajine". Ministerstvo chce osloviť aj poisťovne, ktoré by na reflexných pomôckach mohli dostať reklamný priestor. Distribuovanie reflexných materiálov, ktoré sú súčasťou spomínaného projektu, sa uskutoční v priebehu marca.
Prezident Policajného zboru Ján Packa dodáva, že prevencia je len jednou časťou aktivít, ktoré rezort plánuje. Ďalšou etapou bude represia. Rezort pripravuje novelizáciu legislatívy v štýle opakované porušovanie pravidiel = vyššia pokuta. Klasické dvojtisícovky niektorým vodičom neprekážali. Podľa novely by pri prvom porušení mal vodič dostať 20, pri druhom 50 a pri treťom až 100-tisíckorunovú pokutu. Súčasťou represie bude odobratie vodičského preukazu a odstupňované zákazy šoférovania. Bezpečnosť by malo riešiť aj zavedenie povinnosti mať zimné pneumatiky, pokiaľ je na vozovke sneh: „Vodiči, ktorí počas zimy nejazdia, ich potom nepotrebujú," hovorí Packa.
Nehody v číslach
Vlani zaznamenala polícia na slovenských cestách viac
ako 62-tisíc dopravných nehôd. Z toho 2210 bolo s účasťou chodcov, 194 chodcov pri nich zahynulo, 492 sa ťažko zranilo a vyše
1360 utrpelo ľahšie zranenia. Chodci zavinili celkom 998 nehôd. Viac ako tretina z toho bola detí - 361. Až 53 pri nehodách zahynulo.
Najčastejšími príčinami nehôd bol náhly vstup chodca do jazdnej dráhy vozidla a nesprávny odhad pri prechádzaní komunikáciou.
Samostatnú kapitolu predstavuje alkohol. Ten zohral dôležitú úlohu nielen u vodičov, ale aj u chodcov. Chodci pod vplyvom alkoholu zavinili 188 dopravných nehôd.
(kor)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín