sa pod názvom Bienále ikonopisectva a sakrálnej tvorby konala včera popoludní. Obdivovatelia tejto kategórie umenia mohli vidieť 43 ikon od 16 autorov. Na výstavu ich vyberala odborná porota. Tá zároveň udeľovala aj ceny.
Ikony fascinujú rovnako starých aj mladých. "Je to krásne, boli sme aj pred dvoma rokmi. Páčia sa nám všetky," povedali študentky Združenej strednej školy v Trebišove Noemi Némethová a Katka Olexová. Duchovné posolstvo a sila skrytá v ikonách pôsobí aj na dlhoročného šéfa divadla "G" Juraja Galgana: "Chodím na všetky výstavy. Ikony mám veľmi rád. Som síce amatérsky výtvarník, ale na toto by som si netrúfol. Ale rád ich obdivujem."
Riaditeľ múzea Juraj Žadanský vysvetľuje, že výstavy ikonopiscov začali organizovať pred 6 rokmi. Konajú sa každé dva roky: "Na nultom ročníku sme začínali len prezentáciou tvorby slovenských. Od 1. ročníka sa už na nich zúčastňujú aj ikonopisci z Maďarska, Poľska a Ukrajiny. Pri zakladaní tradície sme vychádzali z rozvoja novodobého ikonopisectva. V Košiciach už dávnejšie existoval takýto spolok, ale nemal priestor vystavovať. Tak sme to skúsili my."
Priznáva, že unikátnu výstavu by bez pomoci pripraviť nedokázali. Dotáciou ju od začiatku podporuje Košický samosprávny kraj, mesto Trebišov a tento rok už aj Matica slovenská. "Túto tradíciu chceme zachovať. Výstava je unikátna, jediná svojho druhu v Európe. Ja sám mám ikony veľmi rád a tu človek nevie, kam má pozerať skôr. Každá je originálna, sála z nich duchovno a kúsok histórie, hoci sú nové. Obdivujem umelcov, ktorí ich dokážu vytvoriť," hovorí podpredseda KSK Emil Ďurovčík.
Zaujímavosťou je, že podobné špeciálne výstavy nerobia dokonca ani Ukrajinci, slávni svojimi ikonopiseckými školami. A ani Poliaci, ktorí si z 2. ročníka bienále opäť odniesli hlavnú cenu Grand Prix podobne ako pred dvoma rokmi. Z rúk podpredsedu KSK ju prebrala Malgorzata Dawidiuk z poľského Przemyslu za ikonu Bohorodičky.
"U nás na to nemáme priestory, ale sem chodíme veľmi radi. Trebišovu je čo závidieť," hovorí riaditeľ múzea v Jasle Alfred Sepioĺ. Priznáva, že ikony v Jasle nerobí veľa umelcov: "Tie, ktoré zastupujú našu krajinu, sú z celého Podkarpatského vojvodstva. Špeciálne ikonám sa u nás venuje len asi 8 ľudí."
Na bienále tento rok chýbali Ukrajinci. Spôsobila to obmedzená premávka na hranici vo Vyšnom Nemeckom, neplatné víza a pasy. Riaditeľ uviedol, že napriek snahe prišiel len jediný. Aj Maďarsko zastupoval len jeden autor. Na poslednú chvíľu dodal zaujímavú ikonu Sv. Juraja, vytepanú z kovu Armén Aram Shakhbazyan. Už osem rokov žije v Poľsku, spolupracuje s umelcami v Poľsku: "Som tu prvýkrát a dozvedel som sa to na poslednú chvíľu. Preto len jedno dielo. Mám toho doma viac. Možno nabudúce."
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín