exekučného príkazu nasťahoval nový kňaz, ktorého schválil arcibiskupský úrad. Vykonanie rozhodnutia súdu malo dramatický priebeh. Odvolaný kňaz sa zamkol na fare s hŕstkou veriacich. Pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby museli vylomiť dvere. Pred farou sa zišla približne stovka ľudí z celej dediny. Vysťahovanie farára sprevádzali nadávky a vyhrážky. Obec je dnes rozdelená na dva tábory a vládne v nej napätie. Na poriadok musela dohliadať približne desiatka policajtov so psami.
Exekútor spolu so súkromnou bezpečnostnou službou prišiel na faru pred obedom o poldvanástej. Farár a skupinka približne desiatich veriacich nereagovali na zvonenie ani slovné výzvy. Urastení muži s vyholenými hlavami napokon vyrazili uzamknuté dvere, ktoré boli zvnútra podoprené dreveným hranolom. Po chvíli vyprevadili nespokojných prívržencov miestneho farára pred dom. Exekútor v sprievode michalovského dekana, nového budkovského kňaza a SBS-károv prehľadali všetky izby. Zlatohlavého však v dome nenašli. "Ráno ešte v dome bol a od poštára si prevzal poštu," zakričala jedna z obyvateliek obce. V jednej z miestností našli otvorené okno. "Vyzerá to tak, že pravdepodobne vyskočil von oknom a ušiel. V dome nie je," reagoval pracovník bezpečnostnej služby. Suspendovaný kňaz vôbec nebol zbalený. Na fare nechal takmer všetky osobné veci. Miestne ženy ich znášali na jednu kopu do izby.
Dekan Pavel Kaminský sa snažil pred farou upokojovať vášne a napätie medzi rozhádanými veriacim. Mnohí po sebe vykrikovali a vzájomne sa urážali. "Exekučný príkaz bol právoplatný. Arcibiskupský úrad pristúpili k takému kroku nakoľko bývalý pán farár Zlatohlavý neposlúchol rozhodnutie dekrétov z Vatikánu a z Košíc," uviedol. Kaminský verí, že sa situácia v dedine po nasťahovaní nového kňaza Mareka Pristaša konečne upokojí. Exekúcia podľa právnika Ladislava Kováča prebehla podľa zákona.
Osemdesiatdvaročný Budkovčan Július Fedor je smutný z tohto, že situácia dospela až tak ďaleko. "V jednej rodine sú mladí a starí rozdelení na dva tábory proti sebe. Je to hanba čo sa v našej obci odohralo," hovorí. Sedemdesiatdvaročná Helena si myslí, že odvolaný kňaz mal poslúchnuť a odísť. V dedine by bol pokoj a ľudia by neboli jeden proti druhému. "Každí z farárov, ktorí tu boli pred ním kľudne odišiel, keď ich presunuli. Mal poslúchnuť aj on".
Priebeh kauzy
Košický arcibiskup Alojz Tkáč preložil Antona Zlatohlavého z funkcie farára v Budkovciach za nemocničného kaplána v Humennom v júni 2005. Kňaz s tým nesúhlasil, odmietol uvoľniť budovu fary a ďalej plnil úlohy farára. Tkáč ho pre "zotrvanie v neposlušnosti" v septembri 2005 suspendoval. Zlatohlavý sa voči obidvom dekrétom arcibiskupa odvolal do Vatikánu. V júni minulého roka kongregácia, ktorá rozhoduje o otázkach disciplíny a povinnostiach klerikov, dekréty potvrdila. Ani toto rozhodnutie Zlatohlavý nerešpektoval a odvolal sa na Najvyšší tribunál Apoštolskej signatúry. Jeho odvolanie však nemá odkladné účinky, a preto podľa cirkevného práva prestal byť farárom, nesmie vykonávať žiadne sviatosti a mal odovzdať faru. Napriek tomu, že Zlatohlavý zostal v Budkovciach, arcibiskup menoval nového administrátora farnosti. Svoju funkciu začal vykonávať v septembri minulého roku nový kňaz Marek Pristaš. V dedine sa ubytoval v jednom z rodinných domov, pretože na fare stále býval Zlatohlavý. Rímskokatolíci Budkoviec boli naďalej rozdelení. Jedna časť navštevovala omše nového farára, časť chodila k Zlatohlavému. Bohoslužby boli hneď po sebe, preto sa veriaci v kostole z obidvoch táborov stretávali. K farnosti Budkovce patria aj filiálne obce Dúbrava a Sliepkovce. Arcibiskup ich dočasne zveril do pastoračnej starostlivosti farárov susedných farností.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín