domácností v mestských bytoch. Kotolne sú zablombované. Od 1. marca sa v Čiernej nad Tisou nekúri, vodu si ľudia musia ohrievať. Kvôli odstávke majú deti v slovenskej škole prázdniny. Nekúri sa v dome služieb, na mestskom úrade ani v zdravotnom stredisku. Riaditeľ pre obchod a stratégiu firmy Raden Viliam Beňo hovorí, že je to reakcia na neúnosné dlhy mesta voči dodávateľovi tepla. Mesto hľadá nového prenajímateľa kotolní.
Ľudia v 22 mestských bytovkách sú zúfalí. Napriek tomu, že mnohí poctivo platia nájomné a inkaso, na odstávku doplatili takisto ako neplatiči. "Žijem tu 46 rokov, ale čo sa tu deje posledné dva, je neúnosné. Toto je už tretíkrát a naplno. Prišla som z nemocnice, mám problémy s pľúcami a obličkami a teraz musím mrznúť v nevykúrenom byte," hovorí Eva Fehérová. Jej suseda Magda Tóthová dodáva: "Mám 5 detí, teraz nemôžu kvôli odstávke chodiť do školy. Platím mesačne okolo 12-tisíc korún nájomné a inkaso a teraz som na tom tak, ako tí, ktorí majú stotisícové dlhy." Obyvatelia bytoviek hovoria, že v bytoch sa musia pohybovať vo svetroch, kúria si elektrickými ohrievačmi. Vodu si musia ohrievať na sporákoch. "Ale sú to staré bytovky, ktoré majú zastarané elektrické rozvody, takže máme výpadky," vysvetľujú.
Mestské kotolne mal pred ich prenajatím firme Raden na starosti Mestský bytový podnik. Keďže potrebovali investície, ktoré mesto nemalo, prenajalo ich. Zmluvu podpísalo v roku 2003. MsBP mal Radene platiť za dodávky tepla, ona mala kotolne spravovať a investovať do nich. Podnik, ktorý je príspevkovou organizáciou mesta a následne aj samospráva doplatili na to, že sa nevedeli vysporiadať s neplatičmi. Tí mu dlhujú desiatky miliónov korún. Keďže neplatili MsBP, ten nemohol platiť firme Raden. Situácia sa naposledy vyhrotila vlani v októbri Raden obmedzil dodávky. Mesto časť dlžnej sumy, ktorú MsBP dlhoval firme, prebralo na seba.
Po necelých troch mesiacoch sa situácia opakuje. "Od nového roka sme od mesta nedostali ani halier a teplo sme dodávali. Rokovali sme s mestom a urobili zmluvu na dobu určitú do 15. februára. Nezaplatilo. Potom sme ju predĺžili do 28. februára. Zase nezaplatilo. Počnúc 1. marcom nie sme s mestom v zmluvnom vzťahu," hovorí riaditeľ obchodu a stratégie Viliam Beňo. Hovorí, že dlhy sa vyšplhali na asi 9 miliónov korún: "Už sa nemôžeme ďalej zadlžovať. Firma sa dostala do druhotnej platobnej neschopnosti. Keby mesto zaplatilo aspoň polovicu sumy, vedeli by sme sa dohodnúť."
Primátor mesta Tibor Dulík vysvetľuje, že mesto v prvom rade musí obnoviť školské vyučovanie. V slovenskej škole majú deti od minulého piatku tepelné prázdniny: "Alternatívou je presťahovanie prvého stupňa do objektu ZUŠ, kde sa kúri gamatkami. Druhý stupeň chceme premiestniť do Spojenej strednej školy na okraji mesta. S vedením rokujeme o prenájme 10 tried, ktoré nevyužívajú." Vyučovanie by chceli obnoviť do konca týždňa.
Problémom zostávajú dlhy voči Radenu. Dulík hovorí, že spomínaných 9 miliónov korún rozporujú. Tvrdí, že splatnosť poslednej faktúry na 3,2 milióna korún bola až koniec augusta: "Tak znela dohoda s tým, že kotolne Raden bude spravovať do konca júna. Napokon to bolo len do konca februára a napokon zmluvu aj tak vypovedal." Hovorí, že mesto už rokuje s ďalšími záujemcami o prenájom kotolní: "Viac bude možné povedať do 10 dní."
Dulík priznáva, že alfou-omegou celého problému sú neplatiči: "Mestský bytový podnik sme kvôli nim za posledné roky dotovali sumou asi 18 miliónov korún. Ďalej to už nejde." Riaditeľa MsBP poslanci MsZ pred pár dňami odvolali, aktuálne ho vedie len poverený riaditeľ. Dlhy neplatičov voči MsBP idú podľa primátora do desiatok miliónov, vymožiteľných je len minimum. Jednou z možností, ktoré mesto zvažuje je úplné odstavenie bytoviek s neplatičmi od dodávok tepla a teplej vody.
Dlhy voči Radenu chcú vyrovnať predajom mestského majetku a vymožením časti pohľadávok neplatičov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín