zosuvu materiálu po svahu smerom do rieky. Na problém KORZÁR upozornili ľudia, ktorí sem chodia na prechádzky. Toto miesto má totiž slúžiť ako oddychová zóna mesta. Počas preverovania, kto vlastne skládku povolil, zaujali zainteresované inštitúcie rozporuplné stanoviská. Každý od nej dáva ruky preč...
Ako sme zistili, "vznikla" v súbehu s veľkou investičnou akciou Systém odkanalizovania a čistenia odpadových vôd v regióne Horný Zemplín, ktorá je spolufinancovaná Európskou úniou. Náklady na projekt sú viac ako 17,5 milióna eur. Príjemcom pomoci z eurofondov a investorom je Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s., dodávateľom stavby sú Inžinierske stavby, a. s., Košice a stavebný dozor zabezpečuje firma Eutech, s. r. o., Košice.
Humenčania sú šokovaní. „Na jednej strane čosi budujú a na druhej devastujú prírodu, mysliac si, že to nikto nezbadá. Ale veď tadiaľto chodia ľudia. Tá informačná tabuľa so symbolom EÚ potom vyznieva tragikomicky. Akoby naznačovala, že takto sa asi 'odkladá' stavebný odpad všade v Európe," uľavil si starší pán, ktorého sme stretli počas obhliadky skládky.
Podľa našich informácií časť pozemku pod skládkou patrí Slovenskému vodohospodárskemu podniku Košice. Jeho správcom je Povodie Laborca Michalovce. Jeho riaditeľ Jaroslav Korinok o existencii skládky nevedel. Vec preveril: „Povodie Laborca Michalovce vykonáva v súlade s platnou legislatívou všetky právne kroky na odstránenie tohto nedostatku."
Fotografie skládky boli novinkou aj pre hovorkyňu VVS Martinu Hidvéghyovú: „Stavbu pre nás realizujú Inžinierske stavby Košice. Do odovzdania stavby je celá ich majetkom. Je v ich plnej kompetencii. Rovnako za ňu nesú aj plnú zodpovednosť. VVS Košice ich na vzniknutú skutočnosť upozornila."
Ekonomický námestník Inžinierskych stavieb Jozef Staník tvrdí, že ide o „náhradnú skládku materiálu pri odstraňovaní obrubníkov, lebo na stavbe sa pracovalo v sobotu aj v nedeľu." Skládku podľa jeho vyjadrenia zriadili po „dohode so zástupcom mesta Humenné", aby sa predišlo znečisteniu vozovky. Má slúžiť „na dočasné uloženie prebytočného materiálu, ktorý určil investor, VVS, a. s." Staník tvrdí, že „o dočasnom zriadení skládky informovali aj odbor životného prostredia mestského úradu."
Vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia mestského úradu Marián Šalata povedal, že „mesto Humenné nemá kompetenciu povoľovať dočasné skládky odpadov a neposkytuje svoje pozemky pre takéto skládky." Podľa jemu dostupných informácií sa výkopový materiál nachádza na pozemkoch Slovenského vodohospodárskeho podniku: „Už podnikli kroky na zaistenie okamžitého vypratania pozemku."
O skládke nevedel ani obvodný úrad životného prostredia. Šetrenie urobil na základe nášho podnetu. Jeho prednosta Jozef Harakaľ následne uviedol: „V čase šetrenia boli vymenené betónové obrubníky odvážané k ďalšiemu použitiu podnikateľom. Výkopová zemina bude použitá na splanírovanie okolia stavby do konca apríla. Kamenná drť slúži k ďalšiemu použitiu dodávateľom stavby. Stavba toho času nie je ukončená."
Snažili sme sa získať aj stanovisko firmy Eutech, ktorá vykonáva hlavný stavebný dozor nad stavbou. Aj keď je vedená v obchodnom registri, jej telefónne číslo nie je k dispozícii u žiadneho telefónneho operátora na Slovensku a nemá ani webovú stránku.
Podľa našich informácií zabezpečovala stavebný dozor v súbehu s Inžinierskymi stavbami aj v minulosti. Podľa informácií z internetu ho momentálne vykonáva aj pri ďalšom europrojekte - Pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Topľa. Dodávateľom stavby sú aj tu Inžinierske stavby, a. s.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín