Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), a. s., zabezpečila k osade vodovodnú prípojku. V osade žije približne deväťdesiat ľudí. Väčšina z nich sú deti. Mnohé rodiny doposiaľ chodili s vozíkmi a bandaskami na vodu ku korytu Laborca, ktorý preteká mestom približne pol kilometra od osady.
Vodovodná prípojka s pitnou vodu sa nachádza približne dvadsať metrov od osady. Je vybavená vodomerom a uzamknutá v plechovej skrinke. Kľúč od nej má obyvateľka osady Kveta Hoľanová. „Keď niekto potrebuje vodu, príde si po kľúče. Naberať môžu len dospelí. Každý si môže zobrať, koľko potrebuje. Nekontrolujeme to. Samozrejme, voda je len na pitie a varenie. Žiadne pranie," vysvetľuje Kveta Hoľanová ml.
Pred časom boli Rómovia nelegálne pripojení na vodovodné potrubie, ktoré smeruje k Psychiatrickej nemocnici. Vodári však výtokový stojan uzavreli. Rómovia po zásahu vodárov ešte niekoľko dní dostávali vodu od obyvateľov sídlisk, ktorí sa nad nimi zľutovali. V decembri minulého roku však vodu čerpali a pili už iba z rieky.
Obyvatelia osady, kde žije približne 50 detí, pili vodu priamo zo znečisteného Laborca viac ako štyri mesiace. Hygienici, zdravotníci a ochranári ju pritom označujú za vysoko kontaminovanú. Podľa hygienikov môže konzumácia nechlórovanej vody z neoverených zdrojov zvýšiť riziko črevných ochorení, ktoré spôsobujú teploty a hnačky. K brehom Laborca chodieval dvakrát za deň s tromi dvadsaťlitrovými bandaskami naloženými na starom vozíku aj Ondrej Hudák, ktorý je otcom šiestich detí. „Teraz je to už dobré," povedal spokojne.
Problém so zavedením vody súvisel s tým, že oficiálne osada neexistuje. Gerbova ulica, ako ju mnohí volajú, dokonca nie je ani zapísaná v katastri. Nachádza sa v asanačnom pásme, ktoré bolo povolené za účelom výstavby Psychiatrickej nemocnice. Po roku 1990 výstavbu nemocnice zastavili. Terajší užívatelia stavieb v jej blízkosti sa tam nasťahovali neoprávnene. Pozemky aj stavby patria Košickému samosprávnemu kraju.
Keďže Gerbova úradne neexistuje, ani jeden z obyvateľov nemá trvalé bydlisko. To vodárom bránilo nainštalovať prípojku. Riešenie sa napokon našlo - postavili ju na meno jedného z obyvateľov susednej bytovky, ktorý má trvalé bydlisko. Rozhodol sa Rómom pomôcť. „Na konci mesiaca sa všetci z osady poskladáme a za vodu platíme spoločne," dodala Hoľanová.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín