šiel rýchlo a situáciu podcenil. Karta vodiča muža svedčí, že s dodržiavaním pravidiel cestnej premávky už mal problémy. Príbuzných preto verdikt súdu šokoval. "Vodič dostal len podmienku," hovorí znechutene Martin Nemzet z Novosadu.
K nehode došlo vlani začiatkom februára. Tridsaťdvaročný Ivan K. z Košíc na ceste medzi Novosadom a Kašovom v Trebišovskom okrese na služobnej octavii nezvládol pravotočivú zákrutu. Vošiel do protismeru, kde sa čelne zrazil s protiidúcou Škodou Favorit. V nej sedeli manželia Mária (59) a Imrich (67) Baňasovci. Favorit zišiel z cesty a so zdemolovanou prednou časťou skončil v poli obrátený na streche.
"Rodičia pochádzali z Kašova. Chystali sa k nám, potom mali ísť do Trebišova. Dlho nechodili, tak som im šiel oproti. Už z diaľky som videl ich favorit v poli," spomína zať Baňasovcov Martin Nemzet. Priznáva, že v ten deň boli cesty zradné: "Cesta bola zľadovatená, ale nie posypaná. Svokrovci šli po rovnej ceste asi 50-tkou. Vodič octavie vošiel do protismeru, kde do nich čelne narazil. Mama zomrela pár hodín po nehode, svokor na druhý deň večer. Pasažierom octavie sa nestalo takmer nič."
Dcéra Baňasovcov Iveta dodáva, že rodičia boli veľmi čulí: "Neprajem nikomu nič zlé, ale očakávala som, že vodič za svoju hrubú chybu zaplatí. Moji rodičia mohli žiť."
Nemzetovci podrobne sledovali vývoj prípadu. Dokumentácia, ktorú si odkladali, má desiatky strán. Prípad polícia začala vyšetrovať ako prečin usmrtenia podľa paragrafu 149, odsek 1 a 2 Trestného zákona. Ivana K. obvinili v apríli 2006, v júni vydal samosudca Okresného súdu v Trebišove trestný rozkaz. Podľa znalca z odboru dopravy "spôsob jazdy vodiča nebol z technického hľadiska správny. Pri prekonávaní pravotočivej zákruty na klesajúcej a zľadovatelej vozovke sa pohyboval rýchlosťou vyššou ako je medzná rýchlosť na bezpečné prejdenie zákruty za daných podmienok." Naviac, mal obmedzený výhľad a v čase zrážky šiel rýchlosťou 65,5 až 72,4 km/ hod. Favorit Baňasovcov šiel paradoxne po rovnej ceste rýchlosťou 47 až 53 km/ hod.
"Podľa trestného rozkazu inému z nedbanlivosti spôsobil smrť. Samosudca ho preto odsúdil na dva roky nepodmienečne a uložil mu zákaz šoférovať na tri roky. Vodič podal rozpor, takže začal súdny proces," hovorí Martin Nemzet. Medzitým zistil, že karta vodiča Ivana K. nie je prázdna: "Za posledné tri roky tam mal 6 zápisov. Väčšinou rýchlosť, skrátka nepoučiteľný." Aj preto ho priebeh súdneho pojednávania 13. marca 2007 prekvapil: "Slovo som nedostal, hoci som oň žiadal. Ešte viac ma šokoval návrh prokurátora. Navrhol trest v strede sadzby s odkladom na čo najdlhšiu dobu. Sudca vodiča odsúdil na 2 roky s podmienečným odkladom na 4 roky a zákazom šoférovania na 5 . Firma, kde pracoval, sa za neho zaručila... Bola to fraška!"
Hovorca Krajskej prokuratúry (KP) Milan Filičko argumentuje, že "súd zohľadnil prevahu poľahčujúcich okolností ako aj prijatie záruky za obvineného. Okresná prokuratúra považuje uložený trest za primeraný a preto odvolanie prokurátor nepodal." K téme adekvátnosti trestu sa nechcel vyjadrovať. Podotkol, že "každý prípad je iný a vždy sú s ním spojené viaceré okolnosti, rozhodujúce pre posúdenie veci." Podľa jeho stanoviska "nie je možné jednoznačne povedať, či je štandardné ukladanie podmienečných trestov, ak páchateľ zaviní smrť dvoch ľudí."
Keďže okresný prokurátor sa k rozsudku po jeho vyhlásení nevyjadril, "ešte stále plynie lehota na podanie odvolania zo strany prokurátora." Jednou z alternatív je, že KP vyzve okresného prokurátora, aby sa odvolal. "KP vec sleduje a preskúmava. Po zvážení všetkých okolností zaujme stanovisko, či v danej veci je alebo nie je potrebné podať odvolanie prokurátorom."
Filičko dodáva, že príbuzní ešte možnosť upozorniť na svoju nespokojnosť majú: "Pokiaľ sú nespokojní s postupom okresného prokurátora, môžu sa obrátiť s podnetom na jeho preskúmanie na krajskú prokuratúru prípadne na generálnu prokuratúru."
Čo hovorí Trestný zákon
§ 149
Usmrtenie
(1) Kto inému z nedbanlivosti spôsobí smrť, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
(2) Odňatím slobody na dva roky až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) na chránenej osobe.
(3) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 na viacerých osobách preto, že hrubo porušil predpisy o bezpečnosti práce alebo dopravy alebo hygienické predpisy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín