ekonomicky činní ľudia, okolie ich často nechtiac svojou nevedomosťou vytláča na okraj spoločnosti. Pravou príčinou je, že mnohí o tejto chorobe majú zahmlené predstavy a informácie. Preto sa Združenie občanov Slovenska postihnutých epilepsiou - Aura rozhodlo na tento problém upozorniť v uliciach mesta. Akcia s názvom Plameň nádeje sa dnes a počas uplynulých dvoch dní uskutočnila po celom Slovensku. Na východe to boli najmä Košice, Michalovce, Poprad, Prešov a ďalšie mestá. Letáky, ktoré rozdávali študenti, obsahovali návod, ako poskytnúť prvú pomoc pri epileptickom záchvate.
„Najdôležitejšie je zmeniť myslenie ľudí. Snažíme sa v nich vzbudiť pocit zodpovednosti, ale aj radosti, že sa im podarilo podať prvú pomoc pri epileptickom záchvate a že to zvládli vďaka letáku, ktorý nezahodili, ale podrobne si ho preštudovali," vysvetľuje koordinátorka pre východné Slovensko Alena Rudá.
Vlani založilo združenie v budove košického magistrátu epileptický klub. Členovia sa tu stretávajú pravidelne raz mesačne, kde im radia a prednášajú odborníci z oblasti zdravotníctva. Pri klubových stretnutiach riešia aj rôzne otázky, ktoré súvisia napríklad so zamestnaním. „Veľké problémy sú zo zamestnaním ľudí s diagnózou epilepsia. Ak zamestnávateľ zistí diagnózu, často, hoci ide o dobrého pracovníka, je prepustený. Stále je epilepsia strašiakom. Preto sme radi, ak nás niekto kontaktuje a zamestná ľudí s týmto ochorením," dodala koordinátorka.
Okrem letákov pripravuje združenie aj organizovanie prednášok na školách, aby aj mladšia generácia mala iný postoj k tomuto ochoreniu a nebála sa poskytnúť prvú pomoc pri epileptickom záchvate.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín