železničnou stanicou a neobývateľným domom v Zubnom. Chorej matke odmietli ošetrenie na pohotovosti. Brána krízového centra sa pre ňu napokon otvorila až po zdĺhavých obštrukciách. Pomohol jej neznámy Humenčan, ktorý pricestoval v noci do Humenného.
Vedúca oddelenia sociálno-právnej ochrany Jana Andruchová priznáva, že Renáta pre nich nie je neznáma: „Jej prípad je nesmierne komplikovaný, opakovane totiž prerušuje kontakt s nami a mení miesta prechodného bydliska." Vysvetľuje, že Renáte už dvakrát zabezpečili pobyt v domove pre osamelých rodičov, ale stále ušla. Pracovníci ju nedokázali nájsť ani na miestach jej predošlých pobytov.
Renáta tvrdí, že na úteky ju prehovoril súčasný druh. Dočasne chodili prespať do Zubného, kde Renáta žila so svojím pôvodným druhom. Dom jej však nepatrí. Jeho majiteľkou je sestra bývalého druha. Pri jednej z „návštev" ich chytila polícia: „Po výsluchu sme šli bývať k známym. Odtiaľ som s deťmi ušla, lebo druh bol násilník." Na úrady nešla, bála sa, že jej odoberú deti. Cez deň žili na stanici, v noci sa vracali do Zubného. V noci 17. marca ich tu opäť našla hliadka. Za vniknutie majiteľka domu podala trestné oznámenie.
Jana Andruchová hovorí, že polícia ihneď kontaktovala ich sociálneho pracovníka: „Podľa ich informácie mali matku vziať do vyšetrovacej väzby a deti bolo potrebné niekde umiestniť. Renáta s tým nesúhlasila. Pracovník deťom pomôcť nemohol. Zákon neumožňuje deti matke odobrať bez jej súhlasu." Riaditeľ Okresného riaditeľstva v Humennom Jozef Seman vysvetľuje, že Renáta tvrdila, že zabezpečí bývanie pre ňu a deti v Zubnom.
Renáta sa však po výsluchu ocitla znova na železničnej stanici - s deťmi a bez druha. Počas nedele sa cítila zle, prechladnuté boli aj deti. Šla na pohotovosť. „Keď sestrička otvorila dvere, požiadala som o vyšetrenie. Viem, boli sme špinaví a neupravení. Sestra ale lekára nezavolala. Poslala ma preč, lebo vraj nemám čím doplatiť lieky. Povedala som, že mám peniaze, ale aj tak ma nevpustila. Vrátili sme sa teda na stanicu," hovorí Renáta.
O stanovisko k postupu sestry sme požiadali konateľov spoločnosti BIOS, s. r. o. „ Odmietam čokoľvek komentovať," uviedol jej konateľ ešte skôr, ako sme stihli povedať, o čo sa zaujímame.
Pomocnú ruku jej poskytol až Humenčan, ktorý ju našiel s deťmi na stanici. Zaviedol ich do Zlúčeného zariadenia sociálnych služieb Lila v Humennom. Službukonajúca pracovníčka po telefonickom rozhovore s vedúcou matku s deťmi prijať odmietla. Aj napriek tomu, že podľa platnej legislatívy má "zariadenie tohto typu zabezpečiť opatrenia, ak sa dieťa, plnoletá osoba alebo rodina nachádza v krízovej situácii."
Humenčan so ženou a deťmi kontaktovali políciu. Policajti zavolali sociálnu kurátorku. Až na jej intervenciu Renátu dočasne umiestnili do zariadenia Lila.
Riaditeľka Domova sociálnych služieb, ktorého súčasťou je krízové centrum, Jana Kulanová sa k problému odmietla vyjadriť.
Sociálni pracovníci Renátinu situáciu riešia v spolupráci s políciou. Deti umiestnili v krízovom centre. Renáta odmietla umiestnenie v sociálnom zariadení pre bezdomovcov. Snaží sa situáciu zvládnuť vlastnými silami. V domove sú už umiestnené tri jej deti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín