zabezpečenia a mobilných prostriedkov s prácou polície nie je chrániť „čiaru", ale odhaľovať a zadržiavať kriminálne živly a zabrániť pašovaniu cigariet, alkoholu a ľudí. „Na druhej strane musí umožniť bežné kontakty samospráv, podnikateľov a ostatných ľudí," povedal počas svojej návštevy na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom slovinský minister vnútra Dragutin Mate. Rovnaký cieľ majú všetky nové členské krajiny, ktoré sa pripravujú na vstup do Schengenského informačného systému All 4 one. Softvér k nemu dnes slávnostne preberie v Lisabone aj slovenský minister vnútra Róbert Kaliňák.
Kaliňák počas návštevy ministrov na hranici vysvetlil systém fungovania technického zabezpečenia, ktorý víťaz tendra Ericsson v týchto dňoch buduje. Riešenie zohľadňuje rozdielnosť hranice, dlhej asi 98 kilometrov. Od Vyšného Nemeckého na sever je hornatá a ťažko prístupná, smerom na juh rovinatá. Systém zistí každé jej narušenie. Údaje sa automaticky súbežne objavia na príslušnom oddelení hraničnej polície a v centrále na Odbore hraničnej polície v Sobranciach. Na jednom monitore sa objaví informácia o narušení, na druhom úsek, kde k nemu došlo. Na zabezpečenie ochrany hranice použijú viaceré druhy statických technických prostriedkov od mechanických zábran cez termokamery, infrakamery až po mobilné senzory, moderné mobilné prostriedky so špeciálnou výbavou a elektronické systémy zabezpečenia.
Súčasťou Schengenu budú tri hraničné priechody. Najdôležitejším je Vyšné Nemecké, kade budú prechádzať všetky kategórie cestujúcich - peší, autobusy, osobné autá aj kamióny. V súčasnosti ho prestavujú podľa príslušných štandardov pre Schengen. „Peší budú oddelení od áut. Pre tie bude 5 pruhov, oddelene pre nákladnú, autobusy, resp. pre občanov EÚ a mimo nej. Dajú sa flexibilne meniť podľa vyťaženosti," dodal Kaliňák.
Každé auto pri vstupe prejde detektorom na RTG žiarenie a kamerovým systémom. Pätica pruhov bude aj pri priechode z Ukrajiny na Slovensko. Tu navyše pribudne hala na podrobnú kontrolu podozrivých áut. Podľa Kaliňáka rekonštrukcia umožní dôslednejšie, ale pritom rýchlejšie vybavovanie cestujúcich. Zo Schengenského prechodného fondu Slovensko čerpá na rekonštrukciu viac ako 800-tisíc eur, ďalších 153-tisíc sa uhradí z rozpočtu Colného riaditeľstva SR. Termínom dokončenia je koniec mája.
Cez Ubľu, kam je kvôli prestavbe presmerovaná časť dopravy, budú naďalej premávať osobné a nákladné autá. Z oboch strán ho bude chrániť 600-metrový kamerový pás. „Po dokončení Vyšného Nemeckého čaká modernizácia aj Ubľu," uviedol minister. Priechod Veľké Slemence si svoj charakter pešieho zachová. Monitorované budú všetky tri rovnako ako železničné priechody v Čiernej nad Tisou a Maťovských Vojkovciach. Chránené budú aj hraničné úseky riek Uh a Tisa.
Priechody aj hranicu bude monitorovať systém Ralen Epofat, ktorý reaguje na živú bytosť. Na priechodoch bude statický - dokáže určiť auto, resp. s presnosťou na konkrétny železničný vagón aj vlak, v ktorom niekto ilegálne prekračuje hranicu. Pohraničná polícia bude mať k dispozícii aj jeho prenosnú verziu. Systém technického zabezpečenia odhalí v dopravných prostriedkoch aj rôzne druhy skrytého kontrabandu.
Konečné nie je ani súčasné personálne zabezpečenie hranice. Aktuálne ju chráni 650 policajtov. K termínu ukončenia hraničnej kontroly na vnútorných hraniciach ku dňu vstupu Slovenska do Schengenu sa ich počet navýši na konečných 1 040.
Pred pár dňami experti urobili prvú opakovanú kontrolu, zameranú na prenos osobných údajov. Jej výsledky budú známe do dvoch týždňov. Najproblematickejšiu časť - pozemnú hranicu, prídu skontrolovať v júni a letiská v septembri. Po pozitívnych stanoviskách týchto kontrol bude Slovensku umožnený vstup do SIS All 4 One. Pre Slovákov to znamená voľný pohyb po celej EÚ. Termínom vstupu je 1. január 2008, kedy sa predsedníctva EÚ prvýkrát ujme nový člen - Slovinsko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín