súťaži v poľskom Rzesowe. Z prestížneho podujatia si domov priniesli víťazstvo.
Témou trojdňovej Európskej kuchárskej súťaže boli jedlá európskych regiónov. Študenti odboru hostinský zo Združenej strednej školy hotelových služieb a obchodu z Michaloviec Oľga Kinčovská a Jaroslav Kuchna reprezentovali Slovensko ako jediní. Konkurovalo im sedem tímov z Nemecka, Poľska, Francúzska, Slovenska a Ukrajiny. Oľga a Jaro priznávajú, že menu vymysleli a naostro pripravovali ešte doma s majstrami Jurajom Balombinim, Marošom Lendáčom a Slávkou Rudášovou. Prehľad v tradičných zemplínskych jedlách mali veľký. Majstri sú z Orechovej a Hlivíšť, Oľga zo Stretavy a Jaro z Bežoviec. Výsledkom bola tabuľa s neuveriteľnými 13 jedlami.
„Chceli sme, aby to bolo chutné, ale aj farebne pútavé. Na slávnostnej tabuli sme použili aj folklórne prvky - staré vyšívané obrusy, rôzne veľkonočné dekorácie či medovníky v tvare vajíčok," hovorí Oľga. Porotcov zaujali nielen zaujímavým menu, ale aj oblečením, ktoré im ušili kamaráti z odboru odevný operátor. Juraj Balombini pripúšťa, že sa bojovalo o každý bod: „Hodnotila sa príprava, technika varenia, chuť a kvalita jedál, ich dekorácia, schopnosť predstaviť ich. Za hygienu a oblečenie sa dalo získať až po 20 bodov, dôležitý bol aj vzhľad tabule. O tú našu sa už v prvý deň zaujímali médiá, preto sme sa ocitli aj v novinách."
Oľga a Jaro za najťažšiu etapu považujú dekorovanie. „Keď som vyrezávala barančeka z masla, porotkyňa celý čas stála pri mne. Potom som zvyšky dala do zdobiaceho sáčku a dozdobila ho. Boli unesení," spomína Oľga. Dvojica prišla aj na jednoduchý spôsob prípravy veľkonočnej „hrudky": „Rozšľahané vajcia sme dali do horúceho mlieka, hotová bola rýchlo. Okrem toho sme robili aj tvarohovú. Na 13 jedál sme mali 6 hodín, ale stihli sme to za päť."
Porotu zaujali trojicou rolád - syrovou plnenou hroznom, bravčovou a kuracou so zeleninou. Samozrejmosťou bola „šoudra", vážiaca takmer päť kilogramov, chren so smotanou, červená repa a paska v tvare vrkoča a košíka. „Najviac porote chutilo slepé prasa. Koleno sa po uvarení vykostí, odstráni sa koža, mäso sa zomelie s upraženou slaninou, cibuľkou a cesnakom, pridá sa majorán, korenie, na kocky nakrájané rožky, namočené vo vývare z kolena," recituje spamäti Jaro. Na pol kila mäsa sa pridáva 5 vajec, zmes sa premieša, uloží na kysnuté cesto, zabalí ako makovník a pečie v rúre 13 - 15 minút pri 250 stupňoch. Tento tip omladine poradil Juraj Balombini - ide o tradičný orechovský recept.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín