vrátili z mierovej misie na Cypre. Misia UNFICYP je najstaršou v rámci Organizácie spojených národov. Slovensko má v nej 196 vojakov. Slovenskí vojaci sa pod zástavou OSN podieľajú na hliadkovaní v nárazníkovej zóne, ktorá rozdeľuje znepriatelenú grécku a tureckú časť ostrova. Zodpovední sú za približne sto kilometrov pásma. Monitorujú, aby nedošlo k jeho porušeniu a prekročeniu.
Naši vojaci pôsobia v sektore, kde spolupracujú s príslušníkmi ozbrojených síl Maďarska a Chorvátska. „Tá spolupráca je hodnotená ako veľmi dobrá. Aj prítomnosť na takomto odmeňovaní je len výsledkom vynikajúcej bilaterálnej spolupráce," povedal Kašický. Dobrú spoluprácu potvrdil na slávnostnom nástupe aj zástupca náčelníka generálneho štábu maďarskej armády János Mikita.
Okrem hliadkovania spevňujú ženisti na Cypre v náročnom teréne aj komunikácie. Pracovali tiež na výstavbe medicínskeho centra v kempe San Martin, opravovali cesty a postavili dva nové mosty. Budovali tiež ochranné oplotenie v priestoroch veliteľstva UNFICYP v Nikózii. Po prepuknutí vojnového konfliktu medzi Libanonom a Izraelom zabezpečovali v októbri minulého roku evakuáciu časti personálu misie OSN v Libanone. Zároveň zabezpečovali humanitárnu pomoc a pomáhali utečencom, ktorí utiekli z konfliktnej oblasti. V rámci pravidelnej rotácie odišlo pred týždňom na Cyprus ďalších 114 vojakov OS SR. V súčasnosti pôsobí na siedmich misiách 540 slovenských vojakov.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín