rozmnožuje a ničí pôvodné druhy rýb. Okrem toho do nového prostredia zavliekla aj nové druhy pásomníc. ČTK to povedal odborník Slovenskej akadémie vied Mikuláš Oros.
"Býčkovec sa v riekach expanzívne šíri, ide o veľmi odolný a prispôsobivý druh," uviedol Oros. V riekach, kde sa býčkovec rozšíri, výrazne likviduje existujúce druhy rýb, najmä tým, že požiera mladé rybky. Pochutí si však aj na žabách. Ázijská ryba u nás dorastá do veľkosti 12 až 16 centimetrov. Jej nebezpečenstvo je vraj aj v zavlečení ázijskej pásomnice. Tá sa síce na pôvodné druhy rýb nepreniesla, podľa Orosa sa to však do budúcna nedá vylúčiť. "Robíme pravidelný mesačný monitoring výskytu ryby a samozrejme aj tejto pásomnice," dodal Oros.
Novú rybu v našich vodách skúmajú tiež veterinári. "Ryba sa k nám dostala pravdepodobne sama, mohlo jej pomôcť aj globálne otepľovanie," povedal veterinár Peter Košuth z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach. Na jej výskum získal jeho tím už tretí grant z fondov Európskej únie. Dravú rybu na Slovensku objavili ešte v roku 1999. Býčkovec sa u nás ďalej šíri najmä počas povodní, úmyselným či neúmyselným zavlečením športovými rybármi alebo prostredníctvom vodných vtákov.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín