odprezentovali odborníci z Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS ), a. s., a Ústavu hydrológie SAV. Voda v studniach mnohonásobne prekračuje povolenú hranicu dusičnanov. Z vlaňajšieho monitoringu merania kvality vody a koncentrácie dusičnanov dopadli najhoršie v Michalovskom okrese obce Budkovce, Falkušovce, Bánovce nad Ondavou a Markovce. Voda v niektorých studniach Trebišovského okresu zasa presahovala akceptovateľné množstvo dusičnanov šesť až dvadsaťnásobne. Ľudia sa napriek tomu v mnohých obciach odmietajú napájať na novovybudovaný verejný vodovod. Nelichotivú analýzu odprezentovali vodári na 11. ročníku Okresných dní vody, ktorá sa uskutočnila na Hoteli Jazero na Vinianskom jazere.
„Stále sa potvrdzuje, že najhoršia kvalita vody je v Trebišovskom okrese. Na druhom mieste sú Michalovce," povedal výrobno-technický riaditeľ VVS, a. s., Rudolf Kočiško. V obciach Michalovského okresu sa podľa neho dokonca kvalita vody oproti predchádzajúcim rokom zhoršila. Norma pripúšťa 50 mg dusičnanov na jeden liter pitnej vody. Pre kojencov je to dokonca len 15 mg/l. Niektoré vzorky zo studní Michalovského a Trebišovského okresu obsahovali 360 až 900 mg/l. Za zlý stav podzemných vôd môže podľa Kočiška činnosť chemických podnikov Chemko Strážske a Chemlon Humenné ešte v čase bývalého režimu. Pri obciach Hatalov a Žbince sa pod katastrofálnu kvalitu podpísala bývalá prekládková stanica umelých hnojív.
Kuriozitou je, že záujem ľudí o poznanie kvality vody vo vlastných studniach z roka na rok rastie. Napriek zisteniam, že ich voda je škodlivá, sa na verejný vodovod odmietajú napojiť. Z obcí Michalovského a Trebišovského okresu donieslo tento rok na rozbor vzorky vody takmer 2-tisíc ľudí. Vlani ich bolo len 1200. „Napriek tomu, že pracovníci robia akcie, kde vysvetľujeme potrebu napojenia na vodovod, občania z vlastných vodných zdrojov, studní využívajú vodu, ktorá nie je vhodná na pitie aj naďalej," hovorí riaditeľ michalovského závodu VVS Oliver Petrík.
Kočiško dodáva, že podzemná voda v studniach spomínaných okresoch Zemplína je pravdepodobne najhoršia v rámci celého Slovenska. „Nepoznám štatistiky za celé Slovensko, ale určite východ má najhoršiu kvalitu spodných vôd, jednoznačne".
V Michalovskom okrese je zo 78 obcí napojených na verejný vodovod 56 obcí. Ide o takmer 77-tisíc ľudí. Projekt zásobovania pitnou vodou a odkanalizovania juhovýchodného Zemplína za 1,3 miliardy korún obsahuje okrem vybudovania nového verejného vodovodu v 31 obciach aj rekonštrukciu čističky odpadových vôd v Michalovciach, výstavbu novej čističky v Pavlovciach na Uhom a čerpacej stanice odpadových vôd vo Veľkých Kapušanoch. Podľa Petríka sa v obciach odmieta napojiť na nový vodovod takmer 80 percent ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín