februára 2007 eviduje dlhy v nájomných bytoch asi 4,3 milióna korún. Neplatiči sú aj v bytoch v osobnom vlastníctve, tu dlhy dosahujú takmer 600-tisíc. Primátorka mesta Monika Bérešová tvrdí, že mesto dlhy vymáha: „Keďže súdne konania ešte nie sú ukončené, nedoplatky musíme evidovať."
Mestská spoločnosť spravuje mestské byty aj kotolne. Vznikla v októbri 2003 ako reakcia na odstávku tepla a teplej vody. Pôvodný správca bytov a kotolne, súkromná spoločnosť, totiž dlhovala SPP, a. s. Podnik preto zablendoval kotolne. Samospráva následne vytvorila vlastnú eseročku so 100-percentnou účasťou mesta.
V jej dozornej rade pôsobia mestskí poslanci. Doteraz na neúmerné dlhy ani jeden z nich neupozornil. Na nedávnom zasadnutí dozornej rady sa však o ne začal zaujímať jej nový člen, poslanec Marek Kožuch (SDKÚ-DS). Vyžiadal si podrobný rozpis nedoplatkov. Podľa zoznamu najviac neplatičov žije v rómskej osade na Novej ulici. Dlhy tu ku koncu februára predstavujú 2,1 milióna korún. „Ďalšou kapitolou je bytovka Zetor pri autobusovej stanici, kde dosiahli viac ako jeden milión korún. Asi dvestotisícové dlhy sú aj v bytovkách Babeta, Obchodná 166 a SNP 820. Nerozumiem, ako to mesto mohlo dovoliť. Veď mestská eseročka funguje len tri roky," hovorí. Prístup mesta k neplatičom považuje za benevolentný: „Je to nefér voči tým, ktorí poctivo platia. Na neplatičov doplácajú všetci." Za nelogické považuje, že vedenie spoločnosti navrhlo rekonštrukciu striech na Bačkovskej ulici, kde tiež žijú neplatiči: „Najskôr sa musíme vysporiadať s neplatičmi a potom opravovať bytovky."
Primátorka mesta Monika Bérešová pripúšťa, že dlhy sú vysoké. Tvrdí, že mesto robí všetko preto, aby ich vymohlo. Priznáva, že razantnejšie sa vymáhaniu začali venovať až v roku 2005 a vlani. Najväčšie dlhy podľa nej pochádzajú z rokov 2003 a 2004: „Využívame všetky možnosti - splátkové kalendáre, súdne konanie aj exekúcie. Len odvlani máme 25 nových podaní na súd, ale konania sa naťahujú. Neplatiči nepreberajú zásielky alebo odcestovali do zahraničia." Mesto už pristúpilo aj k vysťahovaniu neplatičov a dražbám. Voči narastaniu dlhov sa bráni skracovaním nájomných zmlúv: „Po novom sa podpisujú vo všetkých mestských bytoch už len na jeden rok."
Za najväčší problém považuje viac ako 2-miliónový dlh v osade na Novej ulici: „Exekúcie sú neúčinné, neplatiči nemajú majetok. Je to celoslovenský problém. Snažíme sa narastanie dlhov zastaviť cez osobitného príjemcu. S tým, aby dávka šla cez mesto a tak sa uhrádzalo nájomné, nájomník musí súhlasiť. Aktuálne takto prejde cez mesto asi 100-tisíc korún mesačne."
Investíciu spoločnosti do bytoviek na Bačkovskej ulici obhajuje havarijným stavom tunajších striech. „Sú to mestské bytovky a my ich musíme dať do poriadku. Ten dlh vytvorili len dve rodiny, ktoré v krátkom čase presťahujeme na Novú ulicu," dodáva.
Poslanec Marek Kožuch si myslí, že mesto malo voči neplatičom zasiahnuť skôr: „Bolo a je benevolentné. Ak neplatiči nepreberajú zásielky alebo odcestovali, existujú spôsoby, ako vec riešiť. Radil som sa právnikmi. Mesto nie je dosť dôrazné a dôsledné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín