vecí a rodiny. Z celkového počtu cca 9,5 tisíc nezamestnaných je na maródke až 17 percent ľudí. Ide takmer o 1 700 nezamestnaných. Najviac uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú práceneschopní je priamo v Michalovciach (461), na druhom mieste sú Pavlovce na Uhom (188), Veľké Kapušany (147) a Nacina Ves (56). Vedenie michalovské úradu práce pripúšťa, že mnohé maródky sú zo strany nezamestnaných účelové. Dokázať to ale je takmer nemožné. Niektorí nezamestnaní sa počas maródky nemusia hlásiť na úradoch a pracujú načierno. Sú prípady kedy nezamestnaní odchádzajú za prácou aj do Čiech.
Podľa riaditeľky michalovského úradu práce Tatiany Raničovej (na snímke) úrad vykoná mesačne 80 až 120 kontrol dodržiavania liečebného režimu nezamestnaných, ktorí sú vypísaní na PN. "Počet dočasne práceneschopných je každý mesiac veľmi vysoký a zďaleka presahuje možnosti oddelenia na vykonanie efektívnej kontroly," vysvetľuje Raničová. Už niekoľko rokov sa počet nezamestnaných maródov v michalovskom okrese pohybuje na hranici 1 700 ľudí. Úrad sa počas kontrol zameriava hlavne na maródov, ktorí sú dlhodobo práceneschopní. Najväčší počet chorých tvoria ľudia, ktorí sú nezamestnaní viac ako štyri roky. Je ich viac ako päťsto. Od januára do konca marca tohto roka vykonal úrad 461 kontrol domácností. Porušenie liečebného režimu zistili v 7 prípadoch. Ak nezamestnaní nemá potvrdenie o neprítomnosti v čase kontroly je vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Problémom je že, mnohí si vedia potvrdenia dodatočne u lekárov vybaviť a nie sú následne úradom sankcionovaný.
V Pavlovciach na Uhom, kde žije značná rómska komunita je 188 maródov. "Je to takmer 50 percent z celkového počtu nezamestnaných v obci. Maródi sa nemusia pravidelne hlásiť a tak stíhajú aj prácu načierno. Niektorí odchádzajú aj do Čiech. My však tento stav môžeme ovplyvniť len ťažko," hovorí starosta Pavloviec Jozef Kočan. Kontroly by sa podľa Kočana mali zamerať hlavne na lekárov, ktorí "chorým" nezamestnaným vystavujú potvrdenia o práceneschopnosti. Ambrusová z Kontrolného výboru a disciplinárnej komisie Slovenskej lekárskej komory uviedla, že zatiaľ sa komora neoprávneným vydávaním potvrdení o PN nezaoberala. "Zatiaľ sme takýto podnet nemali," povedala.
Raničová hovorí, že sa tento problém podarí čiastočne riešiť aktívnejšou spoluprácou starostov s úradom práce. "Každý mesiac vytlačíme pre starostov zoznam počtu maródujúcich v jednotlivých obciach. Takto budú mať prehľad o tom, kto je na PN". Nezamestnaných, ktorí porušujú lekársky režim môžu potom nahlásiť úradu.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín