nástupišťa chýba aj estetická úprava. Železnice slovenskej republiky (ŽSR) tvrdia, že vybavenie železničnej zastávky lavičkami im nepredpisuje žiadna norma. Zastávku kvalifikovali ako prebytočný majetok, zvažujú jej odpredaj. Predkupné právo má firma, ktorá má objekt v prenájme. Z nájomnej zmluvy jej vyplýva povinnosť dbať aj o vzhľad budovy. Firma do objektu investovať mieni, až keď sa stane jej vlastníkom. Železnice tu už investície nechystajú.
Železničná zastávka je v centre mesta. Využíva ju verejnosť cestujúca do Medzilaboriec, Sniny a obcí pri trati. Najväčší nápor zažíva počas pracovných dní. Najmä v poobede tu čakajú stovky študentov a pracujúcich. „Na nástupišti sú len tri lavičky. Preto si sadáme na hrdzavé zábradlie. Je vysoké, niekto by z neho mohol spadnúť dozadu," hovoria študenti. „Celý deň som chodila po lekároch. Aspoň na chvíľu by som si sadla. Niet kam," vysvetľuje staršia pani. Pán, ktorý pravidelne cestuje do Humenného do práce priznáva, že nástupište pôsobí čoraz zanedbanejším dojmom: "Chýbajú kvety. Na fasáde budovy sú grafity. Ako by na našich potrebách nikomu zvlášť nezáležalo."
Riaditeľka odboru komunikácie Železníc SR (ŽSR) Martina Pavliková vysvetľuje, že vybavenie zastávok určujú platné predpisy a norma: „Tie nepredpisujú povinnosť vybavovať zastávky lavičkami."
Podľa jej slov ŽSR kvalifikovali budovu ako prebytočný majetok. Od roku 2005 ju previedli do správy Strediska hospodárenia s majetkom (SHM). Hovorí, že o odkúpenie budovy požiadala firma PRENAM, s. r. o ., ktorá ju má prenajatú. Má nájomnú zmluvu na 20 rokov s predĺžením na ďalších 30 a predkupné právo.
Vzhľadom na vlaňajšie pozastavenie predajov nadbytočného majetku štátu jej kvalifikácia nadbytočnosti stratila aktuálnosť. SHM adresovalo ŽSR žiadosť o opätovnú kvalifikáciu majetku. „Čakáme, či bude kvalifikovaný ako prebytočný," hovorí Pavliková. Ak ho označia ako trvale prebytočný opäť, SHM pripraví materiály k odpredaju. Pavliková priznáva, že dovtedy ŽSR neplánujú žiadne investície do lavičiek na nástupišti, ani opravy fasády: „Jej poškodenie grafitmi evidujeme. O vzhľad budovy je povinný dbať aj nájomca. Stanovuje mu to nájomná zmluva."
Investície tu až do prípadného odkúpenia neplánuje ani PRENAM. Jej konateľ záujem o kúpu potvrdil. Vyjadril sa však, že opravu budovy a jej okolia urobí, až keď bude jej vlastníkom. Pripúšťa, že potom je možné zvýšenie počtu lavičiek, aj investícia do estetizácie budovy a okolia.
V budove sú v súčasnosti obchodné a reštauračné prevádzky. Kvôli predaju cestovných lístkov si Železničná spoločnosť Slovensko časť priestorov prenajíma. Spôsob, akým bude pokladňa riešená po odpredaji budovy, je zatiaľ nejasný.
Podľa informácií z webovej stránky ŽSR by malo zabezpečovať správu, údržby a opravy majetku spoločnosti do predaja Stredisko hospodárenia s majetkom ŽSR...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín