Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Poslancom sa nepozdáva "ticho okolo elektrárne"

Trebišov - Názory poslancov na výstavbu tepelnej elektrárne v Trebišove sa rôznia. Predsedovi klubu SDKÚ-DS KDH Miroslavovi Halapinovi sa nepozdáva

"podivné ticho okolo investície, ktorá môže zmeniť tvár mesta." Predseda klubu SMER SNS HZDS Jozef Čičatko si zase myslí, že "nový energetický zdroj môže byť pre mesto prínosom." Témou sa poslanci zaoberali aj na MsZ. Informatívnu správu predniesol primátor mesta Vladimír Anďal. O téme diskutuje väčšina Trebišovčanov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Každý pacient sa pýta, čo o tom viem. Väčšina ľudí je prekvapená tým, že elektráreň má stáť priamo v meste. Obávajú sa vplyvu na ovzdušie," hovorí mladá lekárka. "Konečne sa začalo hovoriť o rekonštrukcii kúpaliska a teraz tu má stáť elektráreň? To sa máme kúpať v bazénoch, na ktoré padá popolček z elektrárne?" reagovala na naše otázky v uliciach mesta mamička s kočiarikom: "Je nelogické, aby stála priamo v meste. Má vraj stáť neďaleko sídliska a školy Sever."

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Anďal na stretnutí poslancov povedal, že pred zverejnením informácií v médiách "nedostal žiadne informácie, že by sa taká investícia mala na území mesta udiať." Dodal, že Československá energetická spoločnosť, a. s., ktorá má byť investorom výstavby, Mestský úrad neoslovila a z jej strany "neprišla žiadna ponuka." Informoval, že sa s vedením spoločnosti spojil telefonicky: "Po 25. apríli máme dohodnúť termín verejnej prezentácie zámeru za prítomnosti médií a verejnosti. Zatiaľ nie je vhodné o tom fundovane diskutovať." K téme nevyvolával diskusiu.

Na správu však reagoval predseda pravicového klubu Miroslav Halapin. Podľa jeho slov "je zarážajúce, že projekt sa vypracoval tak potichu, dokonca ani veľké ryby na energetickom trhu o ňom nevedeli." Poukázal na riziko, že hneď vedľa budúcej elektrárne sú zásobníky na benzín a ropu, kde sa nachádzajú 5-dňové zásoby pre celé Slovensko. Profit mesta v podobe 350 nových pracovných miest, ktoré investor deklaruje, považuje za "primálo na to, aby sme súhlasili s umiestnením takej investície." Podľa jeho názoru informácie o elektrárni boli aj skôr, ale mlčalo sa o nich.

SkryťVypnúť reklamu

Anďal oponoval, že "mesto nič netutlá". Viceprimátor Ľubomír Cibere doplnil, že mesto o tom vie "len od ľudí z kolónie pri cukrovare." Podľa jeho slov v súčasnosti beží posudzovanie vplyvu investície na životné prostredie - EIA: "O investícii ešte nerozhodovala ani vláda, vie to len ministerstvo hospodárstva. Zatiaľ nikto nepožadoval stanovisko mesta."

Predseda veľkého klubu Jozef Čičatko pre Korzár uviedol, že o téme sa hovorilo vlani na stretnutí valného zhromaždenia Bytového podniku, keďže ide o energetický zdroj. Povedal, že zástupca ČES vtedy hovoril o zdroji na biomasu. Na realitu, že bloky majú podľa zámeru fungovať na uhlie, nechcel reagovať: "Nechcem vopred nič posudzovať bez relevantných informácií. Počkám si na verejnú prezentáciu. Zatiaľ projekt vidím ako možný prínos pre mesto. Podľa mňa môže naštartovať príchod ďalších investorov."

SkryťVypnúť reklamu

O potvrdenie verejnej prezentácie sme požiadali Michala Jankaja z Predstavenstva ČES a. s.. Na čísle, uvedenom na neho ako kontaktné v EIA, sa dlhšie ozýval len záznamník. Po viacerých pokusoch nezdvihol Jankaj, ale žena, ktorá sa predstavila ako jeho asistentka. To, či sa pán Jankaj nachádza na Slovensku alebo mimo neho, nevedela potvrdiť. "Prezentácia je naplánovaná, ale termín zatiaľ nie je stanovený," uviedla.

EIA - Fakty o elektrárni

Podľa štúdie EIA, ktorá je dostupná na webovej stránke www.enviroportal.sk, Československá energetická spoločnosť, a. s. predpokladá v Trebišove výstavbu energoblokov s výkonom 885 MW. Majú tu vyrásť tri uhoľné bloky s fluidným spaľovaním a výkonom 3x240 MW. Alternatívou je spaľovanie drevenej štiepky. Štvrtý blok má byť paroplynový s výkonom 165 MW. Podľa navrhovateľa sústredenie takýchto blokov v jednom areáli predstavuje "výraznú pomoc riešenia nepriaznivej energetickej bilancie Slovenska v období odstavovania dosluhujúcich zdrojov jadrových i klasických."

Nový energetický zdroj má byť vybudovaný v opustenom cukrovare.

EIA uvádza, že súhlas s lokalizáciou zdroja vydalo Mesto Trebišov listom z 26. mája 2006. Správca vodných tokov Slovenský vodohospodársky podnik dal súhlas 13. septembra 2006. Ministerstvo hospodárstva vydalo osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou energetickou koncepciou štátu 4. septembra. Prílohou EIA je aj list ministerstva životného prostredia z 13. novembra 2006. O zámere vedel Obvodný úrad životného prostredia na základe rokovaní z 24. novembra 2006. EIA vypracovali v januári 2007.

Rozhodujúcim palivom má byť energetické uhlie. Prísun surovín sa predpokladá po železnici. Vedľajšie energetické produkty (VEP) po ich certifikácii majú byť ponúknuté na využívanie ďalej. S poukazom na vyššie uvedené skutočnosti sa v EIA konštatuje, že elektráreň "bude prínosom pre elektrizačnú sústavu SR. Návrhom na zabudovanie špičkovej technológie bude zabezpečená aj dostatočná ochrana dotknutej prírody, krajiny, zložiek ŽP ale aj verejného zdravia." Nezanedbateľný je podľa EIA aj socioekonomický prínos pre región "vytvorením minimálne 300 nových pracovných miest."

Podľa hlukovej štúdie EIA elektráreň najviac ovplyvní severnú časť mesta Trebišov - ulice Pribinova, Varichovská, Sadovská a okolie cesty Hriadky Trebišov, kde sa nachádzajú "v prevažnej miere podnikateľské objekty, ale aj obytné domy, bytového charakteru." Doprava paliva bude prebiehať po železničnej trati. Štúdia konštatuje, že "hladiny hluku sú už v súčasnosti na hornej hranici prípustných hodnôt". Očakáva sa zvýšená intenzita dopravy. Podľa projektu o asi 5 vlakových súprav po 27 vagónoch.

Odpadová štúdia odhaduje množstvo vyprodukovaných odpadov (popolček, popol, škvára a prach z kotlov) na asi 465-tisíc ton ročne. Štúdia pripomína, že podľa zámeru budú VEP-y podrobené certifikačnému procesu s cieľom ich zaradenia medzi stavebné výrobky. Zdôrazňuje nutnosť podania žiadosti o certifikáciu hneď po zahájení prevádzky. Dovtedy budú považované za odpad. Navrhuje ich ukladať "do existujúcich akumulačných nádrží v areáli, ktorých kapacita sa predpokladá na dobu 2,5 roka."

Kto stojí za investíciou

Za investíciou stojí Československá energetická spoločnosť, a. s. (ČES). Vznikla 19. 1. 2006. V jej orgánoch došlo podľa Obchodného registra k zmene 22. marca 2007. Odvtedy v nej už nefigurujú Stanislav a Róbert S. a Jozef K., ktorých polícia vo februári obvinila z miliónových podvodov. Na ich miesta v orgánoch prišli Milan Chlebák a Jozef Štefanov. Michal Jankaj zostal ako člen Predstavenstva. Sídlo spoločnosti sa v rovnaký deň presťahovalo zo Sečoviec na Hlavnú ulicu 51 v Košiciach.

Na rovnakej adrese sídli aj ďalšia firma Michala Jankaja Slovenská energia, a. s. Tá vznikla 20. júla 2005 a 28. októbra 2005 sa z Humenného presťahovala na Hlavnú 51 v Košiciach. V rovnakom dátume v predmete jej činnosti pribudla elektroenergetika a dodávka elektriny.

Meno Michala Jankaja figuruje aj vo firmách EMOS, s. r. o. so sídlom v Humennom, M and O, s. r. o. v likvidácii so sídlom v Bratislave a Poloniny, s. r. o. so sídlom v Snine. V ďalšej, Kares Slovakia, s. r. o. a Likérka Hrušov okrem Jankaja figuruje aj spomenutý Jozef Štefanov. Ten má aj firmu Stefanov´s Trade, s. r. o.

Milan Chlebák okrem pozície v ČES, a. s. figuruje aj v spoločnostiach CK Fenícia, s. r. o. a Fenícia spol. s r. o. Obe majú sídla na Hlavnej ulici 40 v Košiciach. Chlebák za ČES figuruje aj v 17-člennom riešiteľskom tíme, ktorý pripravoval EIA štúdiu.

Autor: lyv

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu