aj v Osvienčime, tu je to podobný pocit, ako keď nás tam chvíľu nechali v plynovej komore," dodáva gymnazistka Veronika Baňasová. „Holokaust stále šokuje. Videl som o ňom dosť filmov," spomína si Valentín Mikita, listujúc v zviazaných zoznamoch Židov, ktorí skončili vo vyhladzovacích táboroch. Hoci je elektrotechnik, plánuje študovať dejepis. On a stovky ďalších Michalovčanov boli medzi prvými, ktorí si pozreli putovnú výstavu o holokauste, nazvanú Projekt vagón. Pripravilo ju Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Včera zavítala na michalovskú železničnú stanicu.
Každého cestujúceho zaujme dvojica starších vagónov, odstavených na jednej z koľají. Sprievodca výstavy Boris Vigaš vysvetľuje, že v prvom je zhromaždený faktografický materiál: „Sú tu fotografie ľudí, ktorí holokaust neprežili, príbehy tých, ktorí prežili, ba aj exkluzívne fotografie z jedného nástupu v Osvienčime, či zoznam zákazov pre Židov, resp. zákony, ktoré ich zakotvovali."
Druhý, tzv. pocitový, je prázdny. Len pre ilustráciu sú tu figuríny „cestujúcich" na smrť. Keď vojdete dnu, sprievodca vagón uzavrie a pustí DVD s nahrávkou zvukov počas cesty a spovedí tých, ktorí prežili. „Je to kvôli tomu, aby návštevníci precítili to, čo ľudia počas deportácií," hovorí Vigaš. Počas dňa si robil záznamy, za štyri hodiny sa na výstave vystriedalo viac ako 400 ľudí: „Prednášku sa snažím prispôsobiť veku, dospelým hovorím viac a aj nepríjemných faktov, deťom menej."
Mimoriadne silne pôsobia fotografie ľudí, ktoré nainštalovali na celú stenu vagóna. Mráz z nich chodil po chrbte aj školákom z 5. ZŠ. Vigaš im pripomenul, že mnohé obete boli presne v ich veku. Aj z fotografií na pohyblivých paneloch sa na školákov pozerajú ich rovesníci. Od sprievodcu sa dozvedajú, že maličké deti a tie, ktoré nemohli pracovať, automaticky putovali naľavo: „Do plynových komôr."
Zo Slovenska odvliekli fašisti v rokoch 1942 - 45 takmer 58-tisíc ľudí. Domov sa ich vrátilo necelých 5-tisíc. Z Michalovského a Sobranského okresu deportovali 198 ľudí. Už v prvom transporte v marci 1942 odvliekli do Osvienčimu 999 žien a jedného lekára. V ňom bolo z Michalovského okresu 60 ľudí. Na výstave sú zverejnené ich mená, dátumy narodenia a povolanie. Väčšina z nich sa domov nikdy nevrátila. „Stále prichádzajú účastníci transportov, ktorí prežili a ešte žijú. Je možné, že sa aj niekto ozve, my to len privítame," hovorí Roman Hrajecký z Múzea Slovenského národneho povstania v Banskej Bystrici.
Výstava je otvorená denne. V Michalovciach sa končí 27. apríla o šiestej večer. Potom sa presunie do Trebišova.
Autor: mpo, lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín