ublíženia na zdraví. Čo sa stalo večer 10. marca, vedia celkom presne len dvaja aktéri drámy - obeť a majiteľ psa. Každý tvrdí niečo iné. Zahmlené zostávajú okamihy po útoku, kedy na ceste zostal ležať krvácajúci muž. Pomoc k nemu privolala až posádka náhodne prechádzajúceho auta.
Tridsaťsedemročný Milan Šándor sa v sobotu 10. marca o deviatej večer vracal ulicou Na Podskalku domov. Podľa jeho verzie na neho zavolal muž zo súkromného pozemku pri chodníku. Žiadal ho o cigaretu a pozval ho na pohárik. Šándor tvrdí: „Zdráhal som sa ísť na pozemok, lebo som vedel, že tam môže byť pes, ktorý opakovane útočil na ľudí cez medzeru v plote." Nechal sa však prehovoriť a naliať si majiteľom psa pár pohárikov. Po odchode z pozemku, na ktorom bola počas ich stretnutia brána otvorená dokorán, ho pes napadol. Podľa Šándora ho bez príčiny zvalil na zem a začal ho hrýzť do nôh a rúk. Zaútočil aj na hlavu a za vlasy ho ťahal z chodníka na cestu, kde stratil vedomie.
Falck Záchranná služba prišla na miesto na základe telefonátu vodiča auta, ktoré prechádzalo okolo nevládneho Šándora. Lekári mali v tej chvíli len informácie, ktoré vydedukovali z jeho polohy. Na ceste ho našli ležať samého. Brána na pozemku bola zatvorená. Nikoho nenapadlo, že na muža útočil pes. Keďže bol Šándor oblečený, lekári sa snažili ošetriť krvácajúcu hlavu. Všetci sa domnievali, že ranu spôsobil úder pri páde na obrubník. Zo Šándora bol cítiť aj alkohol, celá situácia vyzerala ako dôsledok opitosti.
Ani policajná hliadka, ktorá sa míňala s odchádzajúcou záchrankou, netušila, že muža napadol pes. Hryzné rany si všimli ošetrujúci lekári v nemocnici. O pôvode rán začal Šándor hovoriť až po ošetrení. Veľká tržná rana na čele a skalpácia vlasatej časti hlavy spolu s hryznými ranami po celom tele potvrdzovali jeho verziu udalosti. „Nemohol som predsa spadnúť na cestu a ešte sa aj dohrýzť," hovorí. Podľa jeho názoru „naaranžoval majiteľ psa všetko tak, aby to vyzeralo, že opitý Cigán leží na ceste a udrel sa." Nikto podľa neho jeho tvrdenia nebral dostatočne vážne: „Ani majiteľa psa sa nikto nepýtal, prečo mi neposkytol pomoc. Keby tadeto nešlo auto, vykrvácal by som a zomrel."
Majiteľ psa sa k udalosti odmieta vyjadrovať. Počas telefonického rozhovoru sa vyjadril, že „volal záchranku a políciu". Toto tvrdenie nekorešponduje so slovami lekárov záchrannej služby. Záchranku volal náhodný vodič. Práve lekári kontaktovali aj políciu. Pre KORZÁR to potvrdil regionálny riaditeľ Falcku Michal Džopko.
Polícia zatiaľ prípad neuzavrela. „Z doterajšieho vyšetrovania, ktoré vychádza aj zo znaleckých posudkov z odboru kriminalistiky a zdravotníctva, zatiaľ polícia voči majiteľovi psa, E. D. z Humenného, vzniesla obvinenie za prečin ublíženia na zdraví," uviedla hovorkyňa KR PZ v Prešove Magdaléna Fečová.
Podľa jej slov vyšetrovateľ v najbližšej dobe vykoná procesné úkony za účelom ďalšieho zdokumentovania skutkového stavu veci. To sa bude odvíjať aj od znaleckých posudkov. „K záverom vyšetrovania sa bude možné vyjadriť až po jeho skončení," dodáva Fečová.
Obvinenie z neposkytnutia prvej pomoci zatiaľ nepadlo. Milan Šándor hovorí, že si „počká na spravodlivosť."
Majiteľa psa na jeho pozemku vídať už len občas. Ľudia, ktorí pešo prechádzajú domov, aj naďalej schádzajú z chodníka v obave, že za plotom je zviera, ktoré beštiálne útočilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín