Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

V Strážskom plánujú oceliareň za 5 miliárd

Strážske - V Strážskom sa pripravuje výstavba závodu na výrobu ocele a oceľových produktov. Jeho plánovaná ročná produkcia by mala byť vyše 537-tisíc

ton tekutej ocele a 500-tisíc ton finálnych výrobkov v podobe tyčí, roxorov a drôtov. Podľa investičného zámeru bude produkciu oceliarskych výrobkov zabezpečovať spoločnosť Slovakia Steel Mills, a. s. Košice. V závode bude prebiehať výroba elektrickým tavením kovového šrotu a následným valcovaním výrobkov z ocele. Oceľové produkty z tohto závodu nájdu využite v stavebnom priemysle. V regióne so 16 percentnou nezamestnanosťou by mali vytvoriť 500 pracovných miest. Výstavbu závodu plánujú rozbehnúť v marci 2008. Jeho dokončenie a spustenie do prevádzky sa predpokladá v novembri 2009.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie o investičnom zámere už informovalo Ministerstvo životného prostredia aj mesto Strážske. Obyvatelia mesta sa sním môžu bližšie zoznámiť a doň nahliadnuť na Mestskom úrade na oddelení výstavby a životného prostredia. Primátor Vladimír Dunajčák uviedol, že investíciu a vytvorenie nových pracovných miest vníma pozitívne, ale zatiaľ sa k celej investícii nebude bližšie vyjadrovať. Pavel Szépe zo spoločnosti Promnt, s. r. o., ktorá je navrhovateľom projektu uviedol, že včera absolvoval rokovanie s investormi. "Predpokladám, že v priebehu štrnástich dní budú investori a tejto akcii informovať aj média. Zatiaľ vám k tomu nemôžem viac povedať," povedal.

Nový výrobný areál by sa mal nachádzať severne od Strážskeho medzi závodom Chemko Strážske a Viničnou horou v smere na obec Brekov. Postaviť by ho mali na ploche 37,6 ha. Oficiálny názov závodu je Minioceliareň Strážske. Čiastočne bude postavený na už existujúcich výrobných plochách spoločnosti Chemko Strážske. V areáli vybudujú viacero objektov a hál. Pôjde o objekt úpravne a chladenia vody pre oceliareň a valcovňu, halu na spracovanie oceľového šrotu, objekt tavenia, zušľachtenia ocele a odlievania, halu na spracovanie odliatkov - valcovňu, sklad hotovej produkcie a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu

Vstupnou surovinou pre budúce finálne výrobky bude oceľový šrot, surové železo, železné huby a brikety v množstve 550-tisíc ton ročne. Prísun železného šrotu, surovín bude do závodu zabezpečený železničnou dopravou cez súčasné koľajisko spoločnosti Chemko Strážske a prístupovou cestou I/74. Minioceliareň bude produkovať legované ocele, termomechanicky upravené tyče, oceľové tyče spevnené deformáciou za studena. Medzi konečné produkty budú patriť aj roxory, oceľové tyče a valcované drôty viacerých priemerov.

Výrobné zariadenia by mali podľa investičného zámeru patriť spoločnosti Build Operate and Own (BOO). Medzi odberateľov s dlhodobými kontraktmi by mali patriť firmy zo Španielska, Talianska, Belgicka a Rakúska. Spoločnosť v podnikateľskom zámere zdôvodňuje výstavbu oceliarne nárastom oceliarenského priemyslu o 5,5 až 6 percenta ročne až do roku 2016 a taktiež preto, "že uvedená komodita sa na Slovensku nevyrába a konkurencia, ktorá sa nachádza v okruhu 500 kilometrov nebude z hľadiska výrobných nákladov a kvality výroby schopná konkurencie," píše sa v zámere.

SkryťVypnúť reklamu

Pred rozhodnutím prípravy výstavby sa investor rozhodoval medzi viacerými lokalitami. Do úvahy pripadal ešte Kechnec a Moldava nad Bodvou. Pre Strážske sa rozhodli pre prítomnosť železnice, dostatočný zdroj elektrickej energie a množstva technologickej vody a nevyužitú čističku odpadových vôd. Ďalšou výhodou je možnosť využitia už existujúcich obslužných činností Chemka, a. s. Strážske. Celkové náklady na výstavbu závodu vrátane technológii sa odhadujú na viac ako 5 miliárd korún.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu