uznesenie prešlo ostrou kritikou opozičných poslancov. Podľa Jozefa Bobíka (KDH) sa ním zavádza bezbrehé odmeňovanie na mestskom úrade. Podľa nového poriadku sa už pri odmeňovaní nebude prihliadať na počet odpracovaných rokov. Smerodajné nebudú ani predchádzajúce skúsenosti a pôsobenie zamestnancov v orgánoch samosprávy a štátnej správy. Poslanec Martin Pado (SDKÚ) prirovnal správanie vedenia úradu k súkromnej firme. Nový poriadok odmeňovania schválili prevažne poslanci Smeru, ktorý má v zastupiteľstve drvivú väčšinu. Primátor Viliam Záhorčák (Smer-SD) kritiku poslancov odmieta a hovorí, že novým poriadkom odmeňovania chcú viac motivovať úradníkov.
Bobík argumentuje, že doteraz sa v Michalovciach odmeňovalo podľa zákona o verejnej službe a obyvatelia mesta mali garanciu, že v samospráve nemôže pracovať ktokoľvek, ale len ľudia, ktorí majú primerané vzdelanie a určitú odbornú spôsobilosť, aby dokázali zvládnuť odborné témy, ktoré v samospráve existujú. Občania mali podľa neho istotu, že zamestnanci sú odmeňovaní podľa pravidiel a aj ich výber do úradu bol do určitej miery zúžený. „Terajší systém umožňuje zamestnávať ľudí, ktorí nemajú odbornú spôsobilosť a môže sa im uznať prax, aj keď nemajú ani poňatia o samospráve. Môžu byť odmeňovaní takmer až ľubovoľne," povedal.
Ďalšie riziká vidí v tom, že úradník, ktorý sa stane pre vedenie nepohodlným, môže dostávať malý plat, alebo naopak, niekto bude neprimerane odmeňovaný „a bude to v zmysle poriadku odmeňovania." Bobík naznačuje, že nový poriadok je účelový „jednak kvôli novému prednostovi a možnože aj pre niektoré ďalšie osoby".
Primátor Viliam Záhorčák tvrdí, že chcú novým poriadkom výraznejšie motivovať zamestnancov úradu v ich práci. Považuje ho za vhodný nástroj, ktorý viac zohľadní skutočný výkon, kvalitu a množstvo práce zamestnancov MsÚ. Poriadok je podľa neho vypracovaný podľa Zákonníka práce a podľa dohodnutých podmienok v uzatvorenej kolektívnej zmluve. „Ja som pracoval vo verejnej správe a viem, aké možnosti, aké nástroje tam zo zákona sú. Tam sa nedá do toho siahnuť, ale tu v samospráve je to možné upraviť tak, aby vznikol účinnejší nástroj v rukách tých, ktorí riadia, aby mohli zamestnancov väčšmi motivovať," povedal.
Jedno, čo sa podľa neho vypúšťa, sú platové stupne, ktoré hovoria o tom, koľko má daný zamestnanec odpracovaných rokov. Podobne aj viceprimátor Benjamín Bančej (Smer-SD) uviedol, že sa mu tento spôsob odmeňovania „javí ako dobrý pre ďalšie fungovanie mestského úradu a možnosti rozvoja pracovníkov."
V dôvodovej správe vedenie úradu uvádza, že sa týmto poriadkom „taktiež posilní právomoc a autorita, ale na druhej strane zodpovednosť vedúcich zamestnancov". Poslanec Martin Pado na margo nového poriadku odmeňovania úradníkov ironicky povedal, že je to „vynikajúci a fantastický" nápad, ale pre súkromnú firmu. „Ale toto nie je súkromná firma, kde šéf má právo na čokoľvek".
Poslanci Smeru nové uznesenie napriek výhradám opozičných poslancov schválili. Nový poriadok nadobúda platnosť od 1. júna tohto roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín