Trebišove a Maticou slovenskou. Podľa starostu Slovenského Nového Mesta Jána Kaliniča vstup Slovenska do EÚ priniesol najviac osohu práve tunajším ľuďom.
Bohatý program plný folklóru a sprievodných podujatí bol na rozdiel od iných častí Zemplína špecifický tým, že oslavy prebehli na oboch stranách hranice. Ako je známe, Slovenské Nové Mesto sa pred desaťročiami oddelilo od Sátoraljaújhelyi. Až vstup do únie pomohol ľuďom, ktorí majú domovy pár metrov od seba, aby sa stretávali bez problémov s hraničnými kontrolami. „V praxi to znamená slobodne nakupovať bez toho, aby niekto pozeral, čo majú v taškách. Obchodníkom a podnikateľom to prináša lepšie tržby a tým celkový rozvoj pohraničia. A v neposlednom rade možnosť bez obáv navštíviť príbuzných či nadväzovať kontakty," hovorí starosta obce Ján Kalinič.
Aj preto už pred tromi rokmi zaviedli novú tradíciu - eurooslavy. Kvôli nim obec dokončila amfiteáter, oddychovú zónu a opravu kultúrneho domu. Tento rok sa prvýkrát stál dejiskom výstavy fotografií amatérskeho klubu FOA z Trebišova. „Keďže sa kvôli krátkosti času nedalo, aby si ľudia pozreli Tokaj, priniesli sme na fotografiách kúsok Tokaja sem. Na nedávnom workshope sme sa snažili zachytiť jeho podoby, jedinečnosť a atmosféru," hovorí jeden z fotografov Rastislav Jílek.
Okrem výstavy sa počas dňa oslavovalo ekumenickou bohoslužbou, futbalovými turnajmi, ukážkami výcviku psov, tradičnými remeslami, ba aj večerným pozorovaním hviezd. Na oslavy pozývala požiarnická dychovka zo Sečoviec. Poriadne sa zapotili folklórne skupiny zo Slovenska a Maďarska. Okolo obeda hrali a spievali na mestskom majálese v Sátoraljaújhelyi, popoludní sa časť folkloristov presunula na Slovensko, kde sa predstavila v maratóne hudby a tanca.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín