v Lastomíri, Topoľanoch a v trebišovskom okrese v Boťanoch. Vyplýva to z uznesenia vlády z roku 1996. Hlavným dôvodom na ich zrušenie má byť ich ohrozenie a zhoršujúca sa kvalita vody, ktorú spôsobili ešte v 80. rokoch chemické závody, skladiská s umelými hnojivami a pohonnými hmotami v danej lokalite. Po odstavení týchto zdrojov vznikne deficit v zásobovaní pitnou vodou, ktorý by mala nahradiť voda z nádrže Starina. Podľa vodárov by sa však spomínane vodné zdroje zrušiť nemuseli. Za posledné roky sa ich kvalita zlepšila.
Hlavným zdrojom pitnej vody pre mesto Michalovce a 56 obcí okresu, ktoré sú napojené na verejný vodovod je prívod zo zdroja Vihorlat - Popričný. Ďalšími sú vrty v Lastomíri, kde sa nachádza aj upravovňa vody, Topoľany, Hrádok a Biela Hora. Na týchto vodných zdrojoch prevádzajú pravidelný monitoring z dôvodu chemickej havárie Chemka Strážske v 80. rokoch. Zdroje boli vtedy zasiahnuté bifenilmi a fenolmi. "Ich kvalita je dnes dobrá a spĺňa podmienky preto aby mohla byť upravovaná na pitnú vodu. Ja si osobne myslím, že bude potrebné prehodnotiť toto uznesenie vlády, pretože doba od osemdesiateho prvého sa z titulu ochrany životného prostredia rapídne zmenila. Dnes najbližší znečisťovateľ, chemická fabrika, ktorá je 15 kilometrov od Michaloviec, už nie je v takej prevádzke ako kedysi. Takže aj znečistenie Laborca a podzemných vôd je dnes mizivé," uviedol počas Okresných dní vody riaditeľ michalovského závodu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a. s. Oliver Petrík.
Vplyv pod zhoršenú kvalitu vôd mala aj skládka ropných produktov v Pozdišovciach, ktorá už v súčasnosti neexistuje. "Dokonca sa robí veľká sanácia tohto územia. Preto treba prehodnotiť celé uznesenie vlády a zhodnotiť či je potrebné ďalej uvažovať o vyradení týchto zdrojov z prevádzky," vysvetlil Petrík. Podľa neho je najkvalitnejšia voda zo zdroja Vihorlat -Popričný. Zásobovanie z tohto zdroja predstavuje až 80 percent dodávok pitnej vody pre Michalovský okres. Voda zo zdroja v Lastomíre obsahuje železo a mangán. Preto ešte prechádza úpravou. Tieto zdroje podľa Petríka však spĺňajú podmienky a slovenskú technickú normu pre pitné vody.
Michalovskému okresu by po zrušení spomínaných zdrojov vznikol deficit v zásobovaní pitnou vodu, ktorý by mali nahradiť dodávky z vodnej nádrže Starina. Využiť by sa malo už existujúce potrubie vybudované v 80 rokoch, ktoré pôvodne malo slúžiť ako náhrada vodného zdroja pre zásobovanie Michaloviec z rieky Ondava. "Keďže kvalita nevyhovovala potrebám zásobovania pitnou vodou, tento vodný zdroj sa vylúčil z prevádzky". V súčasnosti je v prevádzke len úsek od Továrnianskej Polianky po Strážske. Od Strážskeho po Michalovce sa nepoužíva. Jeho nevyhovujúci technický stav zistili tlakovou skúškou pred štyrmi rokmi. Pred spustením dodávok zo Stariny bude nevyhnutná jeho rekonštrukcia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín