svete, oslavujú v týchto dňoch 35-ročné jubileum. Za vyše tri desaťročia vychovali skúsení pedagógovia generácie skvelých tanečníkov, hudobníkov a spevákov, ktorí neskôr pôsobili aj vo folklórnom súbore Zemplín.
DFS Zemplínik vznikol koncom roka 1972. Už od začiatku si dal za cieľ zbierať, uchovávať a šíriť detský, hudobný a tanečný folklór z východného Slovenska. V jeho repertoári ožívajú tradičné ľudové tance, detské hry, piesne, riekanky a vyčítanky. Po prvých piatich rokoch pôsobenia DFS Zemplínik kvôli veľkému záujmu detí a rodičov o ľudové tradície vznikol ďalší detský kolektív Zemplínček. V súčasnosti majú spomínané detské súbory 240 malých folkloristov, ktorí sa zúčastňujú súťažných prehliadok a rôznych detských festivalov doma aj v zahraničí. Tanečná zložka tvorí sedem kolektívov rozdelených podľa veku. Okrem nich veľmi úspešne pracuje detská spevácka skupina, ktorú tvorí 30 detí a ľudová hudba pozostávajúca z 12 detských talentovaných hudobníkov. Na svojom umeleckom konte už majú niekoľko audionosičov a nahrávok v Slovenskom rozhlase.
Za 35 rokov absolvovali deti vyše tisíc verejných vystúpení na Slovensku a okolo 70 v zahraničí. Malých folkloristov poznajú dobre vo Francúzsku, Španielsku, na Ukrajine, Turecku, ale hlavne v Maďarsku, Poľsku a v Českej republike. Každoročne uskutočňuje DFS Zemplínik výchovné koncerty aj po východoslovenskom regióne pre žiakov základných škôl. Medzi ich úspešné celovečerné programy patria Maťko a Kubko na vandrovke, Zabudnuté hry a tance, Z pokolenia na pokolenie a ďalšie. V programoch účinkujú deti od 1. až po 9. ročník základných škôl. Vo vystúpeniach ožívajú tradičné detské ľudové hry a tance najmä z oblasti Zemplína. Súbory už niekoľko rokov úspešne vedie umelecký vedúci a choreograf Milan Hvižďák, organizačný vedúci súborov a detskej ľudovej hudby Radoslav Gajdoš, vedúci speváckej zložky Martin Pado a taneční pedagógovia Peter Cicák, Marína Gregová a Tatiana Valašteková.
Súbor oslávil pred pár dňami svoje výročie veľkolepým celovečerným programom s názvom Z babičkinho pamätníčka. Vo veľkej sále Mestského kultúrneho strediska v Michalovciach zažili diváci počas dvoch dní zmes toho najlepšieho z repertoáru detských súborov. Ich činnosť dlhé roky podporuje Zemplínske osvetové stredisko v Michalovciach. Napriek nezáujmu mnohých mladých ľudí o tradície, folklór a ľudovú hudbu sa umeleckí pedagógovia o budúcnosť súborov neobávajú. „Obidva súbory sú na vysokej úrovni a z roka na rok je o nich veľký záujem. Na konkurzy nám prichádza až 120 detí a my môžeme zobrať len 50. Stále je záujem o folklór aj zo strany rodičov a detí," dodal Radoslav Gajdoš.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín