využívajú na prechádzky a výlety. Majiteľ firmy Explózia Slovakia, s. r. o., deklaruje bezpečnosť prevádzky. Hubkovú podľa neho viac ohrozujú divoké ohniská a vandalizmus výletníkov.
Na výrobňu trhavín sa počas zastupiteľstva pýtala poslankyňa Anna Sotáková. Vychádzala z toho, že po nedávnom výbuchu v Novákoch sa Humenčania viac upriamili na činnosť firmy, ktorá pôsobí v bývalých armádnych muničných skladoch. Žiadala informácie o tom, „či je činnosť firmy bezpečná." Argumentovala, že prevádzka sa nachádza zhruba v polovici úseku medzi bývalou kolibou Hubková a rybníkom, kam Humenčania chodia na prechádzky.
Hubková je všeobecne vnímaná ako oddychovo-rekreačná zóna. Pritom časť, v ktorej je výrobňa trhavín, je už v územnom pláne mesta z roku 2006 zakreslená ako plocha zvláštnych účelov. Vyplývalo to z minulosti. Už v rokoch 1950 - 1960 bol na pozemku vybudovaný muničný objekt. Armáda tu do roku 1989 uskladňovala delostrelecké granáty. V areáli ich bolo uložených 500 - 1000 ton. Po zrušení delostreleckého pluku v Prešove v 90. rokoch z neho stiahli granáty a muníciu. Armáda vyhlásila objekt za prebytočný majetok. Firma Explózia si ho v roku 1997 prenajala od armády. Tá ho evidovala ako muničný objekt Hubková. Prenájomca tu vybudoval modernú výrobnú prevádzku priemyselných trhavín typu DAP.
„V čase, keď to patrilo rezortu obrany, sme na základe stavebného povolenia vybudovali výrobný objekt s kompletnou infraštruktúrou, zrekonštruovali všetky sklady, kompletne zrekonštruovali dvojité oplotenie a objekty," hovorí konateľ firmy Pavol Sokol. Dodáva, že do stavby investovali asi 12 miliónov korún. Ešte v roku 2003 žiadali rezort o odkúpenie. Medzitým vyšiel zákon, ktorým bol nadbytočný majetok ministerstva prevedený bezodplatne na mesto Humenné: "Od roku 2005 máme s mestom uzatvorené nájomné zmluvy."
Obavy občanov pokladá za neopodstatnené. Argumentuje, že výrobné zariadenie je" jedným z najmodernejších v strednej Európe." Podľa jeho slov areál spĺňa najprísnejšie bezpečnostné podmienky a je neustále pod kontrolou úradov špecializovanej štátnej správy. Pravidelné previerky tu robia hasiči, civilná ochrana či inšpektori bezpečnosti práce. Zamestnanci majú za sebou pravidelné školenia a majú povolenie na výrobu výbušnín. Areál a sklady majú 24-hodinovú elektronickú bezpečnostnú ochranu.
Sokol obavy verejnosti rešpektuje, ale poukazuje aj na fenomén vandalizmu v blízkych lesoch: "Len v našom okolí ľudia vytvorili päť divokých ohnísk, ktoré môžu kedykoľvek spôsobiť lesný požiar."
Na pondelkovom zastupiteľstve Sokol na potvrdenie svojich informácií pozval poslancov do prevádzky, aby si na mieste mohli vytvoriť vlastný názor o bezpečnosti výroby a stave lokality.
Je trhavina DAP nebezpečná?
Táto priemyselná trhavina je vyrábaná na báze dusičnanu amónneho a palivovej zložky. Je určená na povrchové a podzemné dobývanie hornín. Konateľ firmy deklaruje, že počas vyše storočnej histórie výroby trhaviny typu DAP nebol zaznamenaný samovoľný výbuch. Je totiž necitlivá na oheň, náraz a elektrický výboj. Podľa neho „vybuchnúť nemôžu ani samovoľne, pretože suroviny, z ktorých sa vyrába, nie sú výbušné." Vysvetľuje, že k tomu, aby došlo k výbuchu trhaviny typu DAP, „musí byť v kombinácii s rozbuškou použitá brizantná trhavina." Tvrdí, že k „takejto manipulácii v areáli nedochádza."
Po vyrobení trhavinu okamžite vyexpedujú. V celom areáli sa jej nesmie nachádzať viac ako 60,5 tony. Sokol uvádza, že tento stav nikdy nedosiahli: „Denne je v areáli 15 - 20 ton vyrobenej trhaviny."
Sklady trhaviny sú umiestnené v prirodzene členitom teréne, okolo nich sú ešte vybudované bezpečnostné valy. Tie by prípadný výbuch eliminovali usmernením hore: „V prípade akejkoľvek mimoriadnej udalosti by riziko zostalo len v rámci areálu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín