územnom pláne mesta z roku 2006 je lúka v blízkosti chovného rybníka označená ako plocha pre rekreáciu a cestovný ruch. Nachádza sa však v polovici doliny, ktorej les z 80 percent patrí štátu a zvyšok súkromným vlastníkom. Mestskí poslanci a mesto samotné, však naďalej používajú slovné spojenie "rekreačná oblasť Hubková". Správca lesa však takéto pomenovanie lokality vylučuje argumentáciou, že v doline je vytýčený lesno -hospodársky plán. Dialóg s mestom o využívaní vytipovaných plôch v súčasnosti a ani v minulosti nepotvrdil.
"Nie je jasné, čo tu vlastne je," hovoria pristavení občania. "My si sem chodíme zabehať a bicyklujeme sa k rybníku. Traktori tu ale sťahujú drevo z lesa, stretli sme aj nákladné auto. Cesta je úzka, tak sa vzájomne uhýname," vysvetľujú.
Ďalšia skupinka, ktorú sme zastihli, si tu opekala. "Už roky tu chodíme na "živánske. Je na tom niečo zlé?", pýtajú sa a vysvetľujú, že podľa ich informácií sa "nachádzajú v rekreačnej oblasti Hubková." Takéto slovné spojenie používa aj Správa rekreačných a športových zariadení mesta, ktorá tu pred začiatkom minulej sezóny opravila altánky a z okolia sedení vyváža odpad.
Územný plán mesta z roku 2006 má lesy po obidvoch stranách cesty vedúcej dolinou označené ako lesopark. Prvý z dvoch rybníkov a lúka vľavo od neho sú farebne označené ako plocha rekreácie a cestovného ruchu. Lúka by mala byť využívaná na pikniky a ráta sa tu aj s príslušným parkoviskom. Potvrdil to aj vedúci oddelenia výstavby, územného plánu a životného prostredia Mestského úradu Marián Šalata. Uviedol, že "územný plán len počíta s možným využitím tejto plochy v budúcnosti, o čom by vopred museli rozhodnúť poslanci."
Niektorí z nich sa ako o "rekreačnej oblasti Hubková" už zmienili aj na posledných zasadnutiach Mestského zastupiteľstva, kde navrhovali, napr. kopírovanie vzoru prímestských rekreačných oblastí z iných miest. Háčik je v tom, že ani mesto a ani poslanci zatiaľ neiniciovali rokovania so správcom lesa o svojich zámeroch. Tým sú od roku 1999 Lesy slovenskej republiky, š. p. Banská Bystrica, odštepný závod Vranov nad Topľou.
Spoločný dialóg viedli len v roku 2001, kedy bolo mesto účastníkom schvaľovacieho konania lesného hospodárskeho plánu na roky 2002 až 2011. "Podľa tohto plánu vo veľkej väčšine lesa osobitného určenia na Hubkovej hospodárime," hovorí Miroslav Brečka, vedúci Lesnej správy v Humennom.
Uvádza, že v lokalite celoročne vykonávajú všetky lesohospodárske činnosti. Spravujú aj rybník a lúku, ktorú mesto plánuje využívať na rekreáciu .Brečka hovorí, že "podľa aktuálneho plánu, až do roku 2011 bude na ňu, počas ťažby, sťahované drevo." Zmeny v zavedenom režime nevylučuje, pretože "v tejto lokalite je možné naplánovať ťažbu na zimné mesiace."
Mesto však pri rybníku rekreačnú plochu budovať tak skoro nebude. "Lokalita nebola zaradená do investičného plánu na roky 2007 až 2009.Vyplýva to z platného uznesenia Mestského zastupiteľstva z roku 2006," povedal Marián Šalata.
Humenčania sa však naďalej správajú ako keby boli na Hubkovej "doma". Stovky z nich pravidelne navštevuje dolinu za účelom oddychu. Založili tu už vyše dvadsať divokých ohnísk a zapríčiňujú kolízie s lesnými mechanizmami. Mnohí sa dopúšťajú vandalizmu. Odpadom znečisťujú okolie a demolujú mestom namontované prístrešky.
Zatiaľ chýba jasný signál o prioritnom zámere v doline Hubková, podľa ktorého by sa prispôsobilo aj chovanie obyvateľov. Stále platí, že zatiaľ, čo je táto oblasť v prvom rade hospodárskym lesom v povedomí verejnosti je rekreačnou oblasťou. Miroslav Brečka hovorí, že "pri zmene spôsobu využívania lokality by najprv muselo dôjsť k zmene lesohospodárskeho plánu, ktorý sa vypracováva na desať rokov a je pre všetkých účastníkov schvaľovacieho konania záväzný."
Mesto a jeho občania sú v tejto doline zatiaľ len hosťom. Mesto tu žiadne pozemky nevlastní, z čoho vyplýva, že v prvom rade je nutné rešpektovať zámery štátu a správnym smerom usmerňovať chovanie Humenčanov. Podľa ich aktivít je zrejmé, že prímestská rekreačná oblasť im chýba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín