hrozný pohľad - tri roztrhané barany. Škoda sa pohybuje okolo 12-tisíc korún. Prípad poukazuje na potrebu väčšej ostražitosti. Vlčice sa odvažujú ísť bližšie k obydliam, pretože majú mláďatá, ktorým nosia potravu.
"Na lúke za domom som mal štyroch baranov. Plánoval som ich tu držať do jesene oddelene od stáda," hovorí Jakub Gallik, ktorý svoje stádo pasie v chotári Klenovej. S útokom vlka v blízkosti vlastného domu nerátal. Predpokladá, že dravec útočil od lesa medzi Kalnou Roztokou a Uličom okolo polnoci. K domu sa musel dostať skokom cez pletivo s ostnatým drôtom: "Musela to byť vlčica. Je čas, keď pre mladé zháňa potravu. Ak by išlo o divého psa, náš pes by brechal. Vlka sa ale bojí, zostal ticho, a tak sme nič netušili."
Podľa Gallika nešlo o svorku, usudzuje tak podľa spôsobu útoku. "Vlčica útočila rovno na hrtan, čo je typické. Zahryzla sa, zavesila sa na krk a vyše 80-kilového barana takto udusila." Keď ráno prišiel za dom, barany našiel ležať oddelene. Vlčica zožrala len tretinu mäsa z jedného barana, na ďalších dvoch obhrýzla len oblasti pliecka.
Gallik sa domnieva, že išlo o tú istú vlčicu, ktorá v týchto honoch lovila aj minulú jeseň. Podľa neho sa sem vrátila kvôli mláďatám: "Vtedy mi zaútočila na jahňatá. Dve z nich odtiahla do lesa, dve mŕtve nechala na mieste," hovorí. K stádu, v ktorom má majiteľ vyše 40 oviec, sa vraj vlk neodváži, pretože ho strážia špeciálne vycvičené psy: "Kvôli mláďatám nemôže riskovať zranenie. Vtedy by ju vlci vylúčili zo svorky. Tu šla na istotu." Gallik nemá s vlkmi zlé skúsenosti. Všetci v kraji vraj prítomnosť predátora rešpektujú. "Sú to veľmi plaché, ale inteligentné zvieratá," hovorí a dodáva, že "v prvom rade sú lovcami a na to my, ovčiari nesmieme zabúdať."
Gallik by si chcel uplatniť nárok na odškodnenie. Ten sa mu však uzná, len ak dokáže, že útočil vlk. Obrátil sa na Obvodný úrad životného prostredia. Včera ráno bola na mieste výjazdová skupina. Pri šetrení využije aj fotografie, ktoré majiteľ po útoku urobil. Vec je momentálne v štádiu šetrenia. Tento prípad poslúžil k podnetu na vypracovanie materiálov, ktoré rozdajú chovateľom oviec v Poloninách. Podľa pracovníkov úradu bude obsahovať všetky mobilné telefónne čísla na kompetentných pracovníkov. Rovnako v ňom bude rozpísané, ako majú ovčiari reagovať.
V Kalnej Roztoke sa ďalšieho návratu vlčice neobávajú. "Už nemá po čo prísť. Ovce zatvárame na noc do košiara a strážia ich psy. Barana, ktorý mi ostal, na noc zatváram," konštatuje Gallik. Napriek všetkému sú mu vlci sympatickí. "V minulosti nás jeden vlk-samotár denne čakal na rovnakom mieste. Chodil za mnou popri stáde. Bol starý, svorka ho vylúčila a stratil prirodzenú plachosť. Nebol to zlý spoločník. Po zime sme ho však viac nevideli" dodáva na záver.
Koľko vlkov je v NP Poloniny
Podľa slov zoológa Štefana Pčolu z NP Poloniny v súčasnosti na území 40-tisíc hektárov parku pôsobia dve svorky vlkov. V oboch sa ich počet pohybuje po 4 - 6 kusoch, spolu ide o 8 - 12: "V jeseni, po odchove mláďat, býva ich počet vyšší. Po zime sa prirodzeným úhynom alebo odstrelom stav znižuje. Revíry oboch svoriek sa v parku vzájomne neprekrývajú. Presahujú však hranice Ukrajiny, Poľska a lovia aj v území západnejšie od NP Poloniny."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín