argumentuje požiadavkou na ochranu režimových pracovísk. Mesto čaká aj rozhodnutie, ako s budovou naloží.
Mestské byty a a nájomné priestory spravuje stredisko, existujúce v rámci Bytového podniku. Ten je 100-percentnou eseročkou mesta. Poslancov pri rozbore hospodárenia strediska zaujalo prudké zvýšenie nákladov na stráženie budovy Obvodného úradu( takmer trojnásobné). Je mestským majetkom, mesto ju prenajíma.
Poslanec Jozef Dragula (SNS) chcel vysvetlenie, "prečo si stredisko nenaplánovalo výdaj 500-tisíc korún na stráženie." Podľa vysvetlenia riaditeľa BP Jána Šípoša sa stráženie počíta na celú budovu: "Suma nezávisí od počtu nájomníkov. Tých bolo menej, preto náklady znáša Bytový podnik." Pripustil, že ročne stojí stráženie budovy asi milión korún. To, aby mesto doplácalo na nájomníkov, sa nepozdáva ani Ľubomírovi Mičkovi (Smer-SD): "Pracujem v kultúrnom stredisku. U nás počet nájomníkov nehrá úlohu. Výdaje sa rozpočítajú na tých, ktorí tam sú. To isté by malo byť zohľadnené aj v budove ObÚ."
Ján Šípoš vysvetlil, že po presťahovaní úradu práce v budove zostal len ObÚ a postupne sem pribudlo 28 menších podnikateľských prevádzok: "Oni to nechceli, len sme ich presvedčili a zanieslo sa to do nájomného. Budova nie je obsadená, takže zvyšok hradí správca stredisko."
Ján Grega (SNS) snahu BP obsadiť budovu považuje za nedostatočnú. Zaujímal sa o spôsob, ako sa BP snažil získať nájomcov. Šípoš reagoval, že "v rámci reklamy uzavreli zmluvu s futbalovým klubom, platia mu 120-tisíc korún ročne."
Miroslav Halapin (SDKÚ-DS) žiadal vysvetlenie, prečo sa vlastne budova stráži. Podľa neho "sú to zbytočne vynaložené prostriedky." Primátor mesta Vladimír Anďal povedal, že "stráženie si vyžiadal Obvodný úrad, lebo sú tam režimové pracoviská a utajované údaje." Podľa Šípoša k stráženiu pristúpili aj kvôli nedôslednosti nájomníkov: "Niektorí pracovali aj do polnoci, pri odchode zabudli budovu zavrieť a občas bola v noci otvorená." Podľa neho Halapinom navrhnuté signalizačné zariadenie na ochranu budovy nestačí. Tvrdí, že napriek tomu, že "mesto dopláca na stráženie, je celkovo budova v zisku." Primátor povedal, že o pomernom uhrádzaní nákladov budú rokovať s Obvodným úradom.
Šípoš poslancov informoval aj o stave budovy. Potrebuje rekonštrukciu za približne 30 miliónov korún. Primátor pripustil, že "vie o správe, aby sa odstránil jej havarijný stav." Podľa neho ju napriek tomu nechcú odpredať. Poslancov informoval o alternatíve finančného pokrytia rekonštrukcie: "Jedná sa o vybudovanie bytov v podkroví, ktoré by sa hneď predali."
Viceprimátor Ľubomír Cibere (NEKA) navrhol aby tejto budove venovali samostatný bod zastupiteľstva. Termín neuviedol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín