Humenné - Vyše tisícka návštevníkov prešla v nedeľu bránami kaštieľa a skanzenu v Humennom. Prilákal ich zaujímavý program Dňa múzeí.
„Slúži na prezentáciu tradičných aktivít, ktoré majú vzťah k histórii, remeslu a múzeu. Počas neho chceme návštevníkom ukázať niečo, čo už nejestvuje alebo zaniká a takto prispieť k tomu, aby tradícia žila ďalej," hovorí riaditeľ Vihorlatského múzea Vasiľ Fedič.
Deň múzeí je od roku 1977 profesionálnym sviatkom múzejníkov. „Snažíme sa z tohto dňa urobiť aj sviatok našich návštevníkov," dodáva Fedič.
Tí si počas nedele prišli na svoje. Lákadlom najmä pre rodiny s deťmi bola Rozprávková cesta stálou umelecko-historickou expozíciou v kaštieli. Zaujala aj výstava historických žehličiek bardejovského zberateľa Michala Kurkina. "Zlaté naše časy," hovorili s úsmevom na adresu niekoľkokilových železných exponátov návštevníčky. Veľký ohlas mala aj výstava súčasnej karpatskej ikony.
„Je tu nádherne," povedali nám návštevníci z Vietnamu, ktorých fascinoval ľudový tanec a spev folklórneho súboru Rovina z Dlhého Klčova. „My sme tu každý rok," hovorí manželský pár z Humenného. "Počasie vyšlo, je to zážitok," dodali. Kým deti uprednostnili jazdu na koni alebo si skúšali prácu za hrnčiarskym kruhom, starší návštevníci trpezlivo sledovali ľudových remeselníkov.
Za zmienku stojí, že humenskí múzejníci len minulý týždeň na priečelie kaštieľa nainštalovali novú kópiu erbu Drughetovcov. Na ten pôvodný z roku 1641 sa už podpísal zub času. Výmena erbu bola jednou z etáp postupnej rekonštrukcie kaštieľa, ktorá je už nevyhnutná, keďže posledná sa uskutočnila v rokoch 1964 až 1972.
„Pred dvomi rokmi boli rekonštruované zvody, neskôr okná. Tento rok sme zrekonštruovali kamenný portál, kamenné artefakty pri vstupnej bráne kaštieľa. Naplánované sú aj práce na jeho statike," hovorí Vasiľ Fedič a dodáva, že pri filozofii postupných krokov celkovej rekonštrukcie prídu na rad aj vyše 70-ročné elektrické rozvody a neskôr práca na novej fasáde.
Vihorlatské múzeum navštívilo v minulom roku viac ako 35-tisíc návštevníkov. Kým kaštieľ a jeho historická expozícia je zaujímavá najmä pre Maďarov, Poliakov a Ukrajincov, návštevníkov aj z iných častí Európy fascinuje ľudový skanzen. "Pre nich je doslova magnetom," konštatuje riaditeľ múzea.
Našincom, ktorí expozície už opakovane navštívili, sa múzejníci rozhodli ponúkať v ich priestoroch zaujímavé podujatia na nadregionálnej úrovni. Najbližšie v júli na nich čaká obľúbená Medová nedeľa a Medzinárodný rezbársky plenér Insita.
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín