prívalový lejak v kombinácii s ešte nedokončeným budovaním vinice nad dedinou spôsobili, že časť Viničiek nad hlavnou cestou sa ocitla pod nánosom hustej zmesi vyplavenej pôdy, kameňov a štrku. Následky výčinov počasia budú obyvatelia odstraňovať ešte dlho.
„Hrôza to bola. Z kopca sa všetko valilo cez jarky dolu a keď už tie nevládali zadržať bahno, lialo sa do dvorov, záhrad a pivníc. Z úrody už nič. Žijem dlho, ale také čosi som nezažila," spomína 78-ročná pani, bývajúca na jednej zo zaplavených ulíc.
Ešte horšie zážitky majú ľudia, bývajúci rovno pod svahom. Takú paseku nepamätá ani známy výrobca tokajského vína Gejza Nagy: „Dážď so sebou bral pôdu z nedávno vysadených viníc. Bahno, ktoré tak vzniklo, tieklo pomedzi budovy dole. Za výrobňou som mal veľký kontajner, príval bahna ho niesol a zastavil sa až na rohu budovy." Zmes bahna s kameňmi a štrkom tiekla pomedzi dom a výrobňu, tlačila sa popod plot nad domom, vytlačila plot vedúci dolu svahom, tiekla dole záhradkou a na jej konci vyvalila časť dolného plota. „A tak to vyzerá skoro všade. Tu hore je asi 50-60 domov," hovorí vinohradník. Škodu predbežne odhaduje na 200-tisíc korún.
Na dvore jeho suseda Jozefa Nagya chlapi aj včera odpratávali nánosy. „Bahno siahalo do tejto výšky, keď tieklo," ukazuje na múre domu značku po víkendovej pohrome. Pri poznámke o uplatnení si škody sa len pousmeje: „Tak 100-tisíc, ale nikto nám to nezaplatí."
Starostka obce Magdaléna Törönyiová si rozlúčku so starostovaním takto nepredstavovala. Po nedávnych doplnkových voľbách po 13 rokoch odchádza: „Naplánovala som si to až na 18. júna." Hovorí, že čosi podobné Viničky zažili v roku 1997: „Ale nie až tak, ako teraz." Vysvetľuje, že pôda, zmenená na bahno, pochádza z novovysadených viníc Vinohradníckej spoločnosti, s. r. o.: „Vlani vysadené vinice sú v poriadku, aj domy pod nimi, lebo pôda už usadla. Ale na týchto parcelách sa oralo len pred 2 týždňami. Projekt a práce ešte nie sú ukončené. Nikto nečakal taký prívalový dážď."
Opisuje, že len polhodinový lejak v sobotu podvečer postavil na nohy celú dedinu: „Aj majiteľ firmy sem hneď poslal techniku aj ľudí a aj v ďalších dňoch. Sami by sme to nezvládli. Ja som už na nohách od soboty večer. A v nedeľu sa to opakovalo." Na čistení dediny pracovalo včera asi 100 ľudí.
Niektorí obyvatelia Viničiek si myslia, že firma nedostatočne zabezpečila svah. „Čosi by zachránili aj terasy, ktoré tam predtým boli, ale oni použili iný spôsob. Keby sa voda mala kde zachytiť, nestalo by sa to," uvažuje Gejza Nagy. Všetci sa obávajú, že ak sa výčiny počasia zopakujú, zopakuje sa aj pohroma v obci.
Jeden zo spoločníkov firmy Alexander Šípoš vysvetľuje, že projekt postupuje podľa harmonogramu, postup aj protierózne opatrenia sú v poriadku. „Okolo každej z 5 parciel je cesta, v teréne tvoria písmeno V, ktoré je prirodzenou bariérou vode. Odvodňovacie rigoly a akumulačné nádrže sú na pláne až v ďalších mesiacoch. Pre istotu sme ešte vinohrady preorali brázdami, aby mala voda kade stiecť, keby pršalo. Na jeseň bola hlboká orba, teraz zarovnanie a výsadba, pôda ešte nebola usadená.... A taký prívalový dážď nikto nečakal. Aj my rátame škody," hovorí.
Dodáva, že plánované akumulačné nádrže s objemom tisíc litrov sú naprojektované na storočnú vodu: „Jedna má byť tam, kde príval spôsobil najväčšie škody a druhá nad obecným úradom. Žiaľ, ešte nie sú urobené, tak ako rigoly." Podľa projektu ich majú začať robiť v auguste. Šípoš hovorí, že vedenie firmy zvažuje ich výstavbu skôr. Opakovanie situácie z víkendu nepredpokladá.
Problémy mali aj v Strede nad Bodrogom, kde na cestu popadali stromy. V Somotore aj Viničkách vypadla elektrina. Podobne v Brehove, kde už vo štvrtok od blesku zhorel dom. Počas búrky mnohým Brehovčanom poškodilo techniku - televízory, DVD, videá a hifi veže..
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín