ktorého odvolal arcibiskup a jeho rozhodnutie potvrdil aj Vatikán, naďalej vykonáva omše v rodinnom dome u bývalej kostolníčky. Ľudia v obci sú tak naďalej rozdelený na dva tábory. Jedni chodia na omše do kostola k novému kňazovi Marekovi Pristášovi druhí k Zlatohlavému. Pred pár dňami zdvihol vlnu vášni medzi farníkmi pohreb 93-ročného muža, ktorého pochovával Zlatohlavý. Suspendovaný kňaz muža pred smrťou ešte vyspovedal a udelil mu posledné pomazanie. Sviatosti, ktoré udelil sú podľa nového správcu farnosti neplatné a suspendovaný kňaz už ich nemá právo vykonávať. Prívrženci Zlatohlavého sú zasa pohoršení, že nový kňaz nechcel dať nebohému na poslednej rozlúčke zvoniť v kostole. Nebožtíkovi tak zvonili zvony v obecnom rozhlase.
Koncom mája zomrel v obci 93-ročný Andrej Sabol-Šepitka. Dlhé roky chodieval aj so svojou dcérou Martou Andrejovou na omše k Zlatohlavému. K suspendovanému kňazovi chodieva pani Andrejova naďalej aj po jeho vysťahovaní z fary. Po smrti otca si však želala, aby mu na poslednej ceste zvonili v kostole ako každému nebohému obyvateľovi obce. Nový farár bol však proti. "Bola to posledná rozlúčka mohol nám vyjsť v ústrety. Môj otec sa narodil v Budkovciach tu bol pokrstený aj zosobášený. Zúčastňoval sa na duchovnom dianí vo farnosti, pôsobil v kostolnom spevokole a zúčastňoval sa na brigádach v kostole aj na fare" hovorí Marta Andrejova. Potom čo nový farár zvoniť v kostole nepovolil obrátila sa na obecný úrad. "Otcovi zvonili zvony v obci až na druhý deň. Ale nie v kostole, pozháňala som kazetu s nahrávkou zvonov a dala som zvoniť cez obecný rozhlas," dodáva.
Administrátor farnosti Marek Pristaš pripomína, že prívrženci suspendovaného kňaza si neuvedomujú, že už nemá právo vykonávať nielen bohoslužby, ale ani spovedať, udeľovať posledné pomazanie a pochovávať. Hovorí, že nemohol vyhovieť pozostalým, pretože nikto mu úmrtie muža ani nenahlásil. "Prišli s tým, že mám jednoducho dať zvoniť za nebohého, ale nedoniesli mi žiadne potvrdenie o jeho úmrtí. Takto to nejde, okrem kňazských povinnosti platia vo farnosti aj určité úradnícke a zákonné predpisy a postupy," vysvetlil. Pristaš dodáva, že nedávno prišlo ďalšie rozhodnutie z Vatikánu, ktoré opäť potvrdzuje legitímnosť rozhodnutia arcibiskupského biskupského úradu v prípade suspendovania Zlatohlavého. "Vyvesili sme ho pred kostolom na tabuli. Oni to však naďalej nerešpektujú a obávam sa že ani nikdy nebudú," dodáva.
Starosta Marián Uhrina hovorí, že v obci vládne skrytý nepokoj. "Navonok je kľud, ale vo vnútri to v ľuďoch vrie. Na ulici sa obchádzajú a už aj deti sa triedia medzi sebou podľa toho kto ku ktorému farárovi chodí. To nie je dobré. Aj s tým zvonením sa musí niečo robiť. Nebude sa predsa jedným nebožtíkom zvoniť v kostole a druhým na úrade," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín