Obaja tvrdia: „Starostom som ja." Právoplatný je však len jeden. Pri výmene názorov asistovala aj polícia.
V decembrových voľbách mali obaja po 120 hlasov. Rohaľ Vincenčíka v doplnkových voľbách 19. mája porazil rozdielom 15 hlasov. Už 23. mája dvaja poslanci požiadali o zvolanie zastupiteľstva na 25. alebo 28. mája, kde by došlo k zloženiu sľubu starostu. Zákon to umožňuje, navrhnúť to však musí minimálne tretina poslancov, čo sa stalo. Na ich návrh musí pôvodný starosta podľa zákona zvolať zastupiteľstvo do 10 dní. Žiadosti poslancov však Vincenčík nevyhovel. Rohaľ preto 30. mája zložil sľub do rúk predsedníčky volebnej komisie, dostal osvedčenie a dal si všetko overiť na matrike. Stal sa tak právoplatným starostom.
Následne si prišiel prebrať agendu a vymenil zámky na obecnom úrade. Neznámy páchateľ do nich hneď na to napchal zlomené zápalky, do úradu sa tak nemohol dostať nikto. Minulý piatok čerpal Vincenčík dovolenku, dokazuje to oznam na dverách úradu. Aj on sa považuje za starostu. Správne je podľa neho riešenie, ktoré sa zaužívalo: „Pri ňom nový starosta skladá pred poslancami sľub do rúk starého, ten mu odovzdá insígnie, čím sa stáva starostom. Ja som zvolal zastupiteľstvo na 18. júna. Dovtedy som starostom."
Rohaľ poukazuje na to, že tento spôsob skladania sľubu v zákone nie je určený. Hovorí, že k dôslednému dodržaniu litery zákona a nie zabehanej tradície výmeny starostov ho viedli podozrenia voči odchádzajúcemu starostovi. Nepozdával sa mu nielen posledný možný termín na odovzdanie funkcie, ale aj zvolávanie zastupiteľstiev v „prechodnom" období. Podľa neho sa tu riešili majetkové a personálne záležitosti, ktoré sú už v kompetencii nového starostu: „Preto som použil zákonný postup, 30. mája som zložil sľub a dostal osvedčenie. Starostom som ja."
Vincenčík oponuje, že samospráva sa ocitla v zvláštnej situácii, keď „poslanci sú noví a starosta je len dočasný." Tvrdí, že aj napriek tomu, že voľby prehral, musí obec fungovať a k tomu patria aj zastupiteľstvá: „Ja som normálne zvolal pracovné, aj slávnostné."
Rohaľ včera prišiel do práce ako prvý: „Čakal som na overenie svojho postupu cez právnikov a na ministerstve vnútra. Potvrdili jeho správnosť. Právoplatným starostom som ja."
Na úrade ho čakalo prekvapenie, okno na poschodí úradu bolo otvorené. Podľa neho sa tam niekto vlámal. Keďže cez dvere sa dostať nedalo kvôli zlomeným zápalkám, podľa neho páchatelia použili rebrík. Zavolal políciu. Tá na zaistenie stôp v okolí budovy privolala psovoda.
Medzitým do práce prišiel aj Vincenčík. Rohaľ mu ukázal potvrdenie, že je starostom lege artis. Vincenčík reagoval, že si ním „môže..." a vzdialil sa od budovy. Rohaľ s políciou čakali na umožnenie vstupu do budovy.
V Hriadkach malo byť včera večer pracovné zasadnutie poslancov, ktoré zvolal Vincenčík. Podľa Rohaľa je jeho rozhodnutie neplatné: „Právo zvolať zastupiteľstvo má len právoplatný starosta." Povedal, že dôsledne skontroluje všetky kroky, ktoré Vincenčík robil v poslednom období a najmä od 30. mája.
ČO hovorí zákon
Zákon 369/1990 o obecnom zriadení
§ 13
(1) Predstaviteľom obce a najvyšším výkonným orgánom
obce je starosta. Funkcia starostu je verejná funkcia.
Funkčné obdobie starostu sa skončí zložením sľubu
novozvoleného starostu. Spôsob voľby starostu
upravuje osobitný zákon.
Zákon 346/1990 o voľbách do orgánov samospráv
§ 49
Osvedčenie o zvolení
Miestna volebná komisia vydá kandidátom zvoleným za poslancov obecného (mestského) zastupiteľstva a kandidátovi zvolenému za starostu obce (primátora) osvedčenie o zvolení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín