iného znížili aj náklady na prípravu a distribúciu materiálov pred zasadnutiami mestského zastupiteľstva (MsZ). Navrhli, aby mesto vypracovalo analýzu možností ich zakúpenia.
Humenský magistrát ju začiatkom júna predložil mestskej rade (MsR). Tej sa zdali čísla privysoké. Podľa analýzy ročne mesto na prípravu materiálov pre poslancov vynaloží necelých 14-tisíc korún. Primátor mesta Vladimír Kostilník odprezentoval aj ročný náklad mesta pre členov MsR: "Bez započítania nákladov na mzdy, amortizáciu stroja a bez poštovného je to 5 060 korún." Poštovné nie je zarátané vzhľadom na priamu distribúciu materiálov do schránok poslancov na magistráte. Mesto sa nákladom na poštovné vyhnúť nemôže. "Ročne stoja 5 106 korún. Sú určené pre členov všetkých komisií, medzi ktorými sú aj neposlanci," upresňuje.
Zrátaním všetkých položiek mesto na ročnú tvorbu a distribúciu materiálov pre potreby poslaneckého zboru vynaloží necelých 24-tisíc korún: „Za štyri roky je to dokopy asi 96-tisíc."
Zakúpenie notebookov sa podľa analýzy ukázalo ako drahší špás. Mestskej rade sa zdalo privysoké najmä konečné vyčíslenie nákupu. To sa odvíjalo od predloženej sumy 27-tisíc korún za jeden notebook aj s prenosnou taškou. Poslancov je 24. Rada počíta aj s notebookom pre primátora. Za tohto predpokladu by šlo o sumu asi 675-tisíc korún! „Členovia rady hovorili, že notebook strednej triedy sa dá kúpiť od 15 do 17-tisíc korún. Padol aj názor, že tašku si môžu poslanci kúpiť sami," hovorí primátor: "Nakoniec sme sa dohodli, že mesto si dá aktuálne cenové ponuky predložiť od troch firiem."
V prípade, ak by aj stál jeden notebook len 17-tisíc korún, cena za všetky by sa pohybovala nad 400-tisíc.
Niektorí humenskí poslanci mali už v máji výhrady aj voči komunikácii s magistrátom. Efektívnejšia sa im zdala e-mailová pošta cez poslanecký notebook. Analýza preto zahrnula aj nákup a tvorbu CD s materiálmi, ktoré by sa nechávali poslancom v schránkach. Rozrástla sa aj o položku na nákup kariet, ktoré zabezpečia internetové pripojenie a následnú e-mailovú korešpondenciu. V pripomienkach rady sa objavilo aj upozornenie, že analýza opomenula zarátanie nákladov na zabezpečenie elektrických zásuviek v rokovacej sále... čiže ďalšie peniaze naviac.
„Treba o tom ešte diskutovať. Analýzu doplníme o požiadavky rady a tak to predložíme do júnového zastupiteľstva,",hovorí Kostilník. Dodáva, že podľa predloženého návrhu poslanca Andreja Semanca by mali byť na nákup použité peniaze z rezervného fondu, v ktorom je teraz 1,4 milióna korún.
Zastupiteľstvo je naplánované na 18. júna. Poslanci si tam budú môcť vydiskutovať aj ďalšiu tému. Ak zakúpenie notebbokov odsúhlasia, mali by dopredu vyriešiť aj to, čo s nimi urobia po skončení ich volebného obdobia.
Autor: kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín