Čiech, Maďarska, Rakúska, Nemecka či Veľkej Británie sa stala Vojenská zotavovňa na Zemplínskej šírave. Odtiaľ podnikajú každý deň inú trasu po východe republiky. Už 11. ročník prestížneho podujatia 500 kilometrov slovenských pripravil Veteran car club Bratislava Rusovce a Nadácia Medzinárodné veterán rallye v spolupráci s jednotlivými veteránklubmi na Slovensku.
Jeden z organizátorov Peter Šárek hovorí, že veteranisti sa stretli v tejto časti Slovenska vôbec prvýkrát. Každý rok organizátori vyberajú iné okruhy: "Už teraz pripravujeme ďalší ročník, ktorý pôjde po minerálnych prameňoch na juhu." Vo štvrtok absolvovali cestu z Michaloviec do Prešova a späť, včera brázdili cesty Južného Zemplína. Dopoludnia sa dlhšie zastavili v Sečovciach, kde funguje klub veteranistov. Atrakcia v podobe 124 veteránov a 14 motoriek najskôr zavítala na základnú školu na Obchodnej ulici. Zabrali celé ihrisko. "Sú krásne, všetky. A aj tety a ujovia sú pekne oblečení. Mne sa najviac páči ten červený s číslom jeden. Ale ujo nehovoril po slovensky," povedal 11-ročný Lukáš. Nečudo, majiteľ veterána Michal Pomahač je z Kytína pri Prahe. Číslo 1 si jeho Renault VI zaslúžil oprávnene. (Autá dostávajú čísla od najstaršieho nahor, čím vyššie číslo, tým mladší model pozn. red.) "Pochádza z roku 1904, získal som ho z Francúzska. Bolo v zlom stave, dal som si ho dokopy aj s kamarátom," hovorí. Jeho spolujazdec Jozef Holachovský dodáva, že červenú farbu vybrali, lebo ju malo aj pôvodne. "V jeho stave sme to pravdaže, nedokázali zistiť. Ale keď sme ho rozobrali, prišli sme na to," smeje sa. Duo veteranistov má doma 15 veteránov: "Baví nás ich dávať dokopy." Slovenskú "päťstovku" absolvovali prvýkrát: "Sme veľmi spokojní. Organizácia je bezchybná, trasy sú výborne vybrané a tunajší ľudia sú úžasní."
Horšie bolo zemplínskych 180 kilometrov pre mužov na motorkách. "Už mám tridsať kilometrov za sebou, do večera ma bude poriadne bolieť zadok. Ale je to zážitok," hovorí Ján Kmeť zo Sečoviec. Motorkám podľahol pred rokmi, nevynechá takmer žiadny motozraz: "Tento rok som absolvoval už 4-tisíc kilometrov. Motorky milujem, predstavujú slobodu."
Oči detí aj dospelých priťahoval aj bledohnedý Ford. "Je to Ford model A z roku 1928. Je raritou. Kúpil som ho síce v Nemecku, ale pochádza z Južnej Afriky. Vidno to aj podľa volantu, ktorý je na pravej strane," vysvetľuje Jindřich Kříž. Aj on na veteránoch nielen jazdí, ale dáva ich aj do pôvodného stavu: "teraz jazdím na troch, teraz som priniesol tento. Doma mám ešte Ford D a Mustang. Na slovenskú 500-vku chodím už 5 rokov."
Podujatie, ktoré oživilo centrum mesta, si nenechala ujsť ani primátorka mesta Monika Bérešová. Sečovce a Kráľovský Chlmec boli jedinými menšími mestami, kde sa kolóna zastavila na dlhšie. Primátorka si mohla vyskúšať jazdu na raritnom modeli elektromobilu Dora z roku 1906. Na jedno nabitie prejde 100 kilometrov rýchlosťou asi 30 km/ hod. Jeho majiteľom je Antonín Pavelka z Čiech: "Som rada, že takáto akcia v meste bola. Vyzerá to tak, že motoristické akcie u nás majú úspech. Bol to zážitok najmä pre deti." Ako vášnivá šoférka priznáva, že jazda na Dore sa jej páčila, hoci nesedela za volantom: "Bratislavu by som však na tom asi sotva mohla absolvovať. Trvalo by mi to asi tak tri dni."
Dnes veteranisti budú brázdiť cesty okolo Sobraniec a v Hornom Zemplíne. Zo Zemplínskej šíravy pôjdu do Sobraniec a cez Tibavu a Ubľu prejdú do Sniny. Odtiaľ sa cez Humenné vrátia späť. Zajtra akcia končí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín